Hankook: sikertörténet mellékzöngével?

A Hankook gumigyárról, Veres János üzleti ügyeiről és a Nyíregyház-Debrecen labdarúgó-mérkőzés kapcsán tett rendőri intézkedésekről volt szó többek között az interpellációk órájában hétfőn a parlamentben.

MNO
2007. 10. 01. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manninger Jenő (Fidesz) megkérdőjelezte, hogy valóban az évszázad beruházása és hazai sikertörténet a Magyarországon működő Hankook gumiabroncs-gyár. Mint mondta, a 15 milliárd forint állami támogatást, 10 milliárd forint adókedvezményt kapott gyár termékcsaládja sokak által nem elfogadható, a működést környezetvédelmi anomáliák kísérik, és a Hankook kétszer is munkaügyi bírságot kapott. A tigris és a pannon puma jól kijön egymással – hangoztatta, hozzátéve: a szerződést csak bírósági huzavona után hozták nyilvánosságra. Manninger kitért arra, hogy a munkaügyi felügyelet ellenőrzése során kiderült, többen 15-16 órát dolgoztak, és olyan külföldieket is találtak, akiknek nem volt munkavállalási engedélye. A fideszes képviselő arra volt kíváncsi, mi van a miniszterelnök és a gazdasági miniszter azon ígéretével, hogy ha kiderül az első törvénytelenség, akkor a cég nem kapja meg az állami támogatás teljes összegét.

Garamhegyi Ábel, a gazdasági tárca államtitkára válaszában azt mondta, a sikertörténetnek valóban voltak mellékzöngéi, de ezek tudatos politikai zöngék, amelyeket nem szívesen hoznak be egy gazdasági társaság ügyébe. Felhívta a figyelmet arra, hogy a cégnek a támogatás igénylésekor kell megfelelnie minden törvényességi feltételnek, és akkor mindent rendben találtak. Az államtitkár elismerte, hogy voltak munkaügyi szabálytalanságok, de – mint mondta – a cég tanult belőle, együttműködik a hatóságokkal és befizeti a Munkaerőpiaci Alapba azt a büntetést, amit kiszabtak.

Manninger Jenő nem fogadta el az államtitkár válaszát, de az Országgyűlés igen.

Horváth Klára (MSZP) arról kérdezte az önkormányzati minisztérium államtitkárát, milyen helyzetben van a hazai egészségturizmus. Hangsúlyozta: Magyarország gyógyvizeinek kiváló a minősége, és ezen a területen Európa fejlettebb országainak versenytársa kell, hogy legyen. A pályázatokkal létrejövő a beruházások munkahelyeket teremtenének és fejleszthetnek egyes régiókat is, viszont figyelni kell a túlkínálat kialakulására is – tette hozzá.

Ujhelyi István, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára kiemelte: a nemzeti fejlesztési stratégia egyik fő prioritása az egészségturizmus. Mint mondta, a siker attól is függ, milyen projekteket nyújtanak be a Nemzeti Fejlesztési Terv pályázataira. Az államtitkár jelezte, hogy az egészségturizmus területén ötpárti, konszenzusos stratégia létezik.

A kormánypárti politikus elfogadta Ujhelyi István válaszát.

Lukács Tamás (KDNP) interpellációjában emlékeztetett arra, hogy az őszödi beszédben a miniszterelnök arról beszélt, hogy a legbefolyásosabb lapok főszerkesztőit és vezető publicistáit fel kell készíteni arra, ami következik. Ők a beavatottak, akik ezt elmagyarázzák, mi úgysem érthetjük – fogalmazott, hozzátéve: a kormány pénzt költött a reformok kommunikációjára. Az ellenzéki politikus az kérdezte a kancelláriaminisztertől, hogyan kívánják a közpénzek elköltésénél a véleménynyilvánítás szabadságát, más vélemények azonos súllyal megjelenését, azt, hogy a közszolgálati műsorszolgáltatók eleget tegyenek a pártatlanság, kiegyensúlyozottság követelményének.

Kiss Péter válaszában közölte: nem érti, mi a probléma Gyurcsány Ferenc őszödi mondatával. Véleménye szerint a reformokat el kell magyarázni az embereknek, meg kell ismertetni az álláspontjukat és meg adni nekik a választás szabadságát. Arra költöttek 1 milliárd 700 millió forintot – fejtette ki -, hogy az emberek értsék, hogy a változások nélkülük nem lehetnek tartósak.

Lakács Tamás nem fogadta el a választ, mert szerinte a miniszter egyik kérdésére sem válaszolt, de a képviselők igennel voksoltak.

Pettkó András (MDF) úgy vélekedett: a környezetvédelmi tárcánál megtorpant a korábbi lendület, s ez éppen a jövő évi költségvetés tervezésének időszakára esik. Mint mondta, nem lehet tudni, mi a tartalma a tárca által a nemzeti parkoknál tervezett reformnak, de a természetvédelmi őrszolgálat sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Válaszában Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter azt mondta: a lendület nem tört meg a tárcánál, sőt erősebb, mint korábban. Ezt alátámasztandó közölte: a tárca költségvetési pozíciója 17,4 milliárd forinttal lesz jobb jövőre, mint az idén, s ezt még kiegészítik az EU- források.

A nemzeti parkokkal kapcsolatban a miniszter közölte: nem pusztán a természeti értékek megőrzése a feladat, hanem szeretné, ha a jövőben ezek az egységek minél nyitottabbak lennének, minél többen megismerkedhetnének ezekkel az értékekkel. A természetvédelmi őrszolgálattal kapcsolatban közölte: e téren teljes fordulat lesz, ami azt jelenti, hogy "visszaépítik" a korábbi hálózatot, ami a létszám növelésével jár együtt. Ez a folyamat már megkezdődött – tette hozzá.

Pettkó András a miniszter válaszát nem fogadta el, az Országgyűlés viszont elfogadta.

Kósa Lajos (Fidesz) – utalva a tavaly őszi eseményekre – úgy vélekedett, hogy a rendőrség szerepzavarba került, amit az az intézkedéssor is mutat, amit a közelmúltban a Nyíregyháza-Debrecen labdarúgó mérkőzés előtt és alatt tapasztalni lehetett. A politikus azt kérdezte a rendészeti minisztertől: miért nem lehetett kiemelt biztonsági kockázatú eseménynek minősíteni a labdarúgó mérkőzést? Miért nem lehetett megfelelő megelőző intézkedést tenni? Mint mondta, a rendőrök szakszerűtlen intézkedése megalapozta a szurkolótáborok közötti konfliktus kialakulását.

Juhász Gábor igazságügyi és rendészeti államtitkár válaszában közölte: azt, hogy kiemelt kockázatú legyen-e egy labdarúgó mérkőzés, nem a rendőrség dolga eldönteni. Az államtitkár azt mondta: a rendőrség is megállapította, hogy az intézkedések nem voltak szakszerűek, ám a rendőrök megpróbálták megakadályozni a két szurkolótábor közötti "intenzív" kapcsolatot. Úgy vélekedett: a stadionon belül a rendezők dolga lett volna, hogy a két tábort megfelelően elkülönítsék egymástól. Juhász Gábor közölte: az országos rendőrfőkapitány vizsgálatot rendelt el a szabálytalanságok miatt.

Viszontválaszában Kósa Lajos közölte: ha a rendőrök használják józan eszüket, akkor a történtek elkerülhetőek lettek volna. A politikus nem fogadta el az államtitkár válaszát, az Országgyűlés viszont elfogadta.

Czomba Sándor (Fidesz) a kormány feketegazdaság elleni lépéseiről azt mondta: sok esetben zaklatják a vállalkozásokat. Közölte: a magyar gazdaság vegetál, a vállalkozások termékeiket csak nyomott áron tudják a piacra vinni. Eközben a kormány komoly bírsággal fenyegeti azokat a vállalkozásokat, amelyek valamilyen szabálytalanságot követnek el.

Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter közölte: a kormány komoly lépéseket tett a feketegazdaság elleni küzdelemben, amit a több ellenőrzés is jelez. Hozzátette: figyelni fog arra, hogy ne az adminisztratív hibákért büntessék a vállalkozásokat, hanem az ellenőrök a munkavállalók kiszolgáltatottságát jelentő hiányosságokra figyeljenek. A miniszter hangsúlyozta: mint kormánytagnak és mint vezető szocialista politikusnak fontos a munkavállalók biztonsága, a munkavállalók biztonságáért kell lépéseket tenni.

Czomba Sándor a választ nem fogadta el, az Országgyűlés azonban elfogadta.

Balla György (Fidesz) arról beszélt, hogy a Nyírbátori Tésztaipari Kft. – amely Veres János pénzügyminiszter tulajdona – üresen álló 750 négyzetméteres csarnokát egy neves befektető jó pénzért kibérelte. Ez a befektető 5 milliárd forintos állami támogatást kapott egyedi kormánydöntés alapján, amit 260 millió forintos munkahelyteremtő támogatás is kiegészített tavaly ősszel. Hozzátette: a térségben a kis- és középvállalkozások összesen nem kaptak ennyi támogatást. "Miért az adófizetők pénze felhasználásával ügyeskedik saját cége jövedelemszerzésében?" – kérdezte. Veres János közölte: a tatabányai székhelyű társaság több helyszínt is megnézett, és külföldi szakértők döntötték el, hogy ezek közül melyiket bérelje ki a cég. Közölte: e cég terjeszkedése 600 ember foglalkoztatását jelenti. Hozzátette: amióta államtitkár lett, lemondott cégei ügyvezetéséről, így ezekben a tárgyalásokban sem vett részt.

Balla György tipikus új baloldali válasznak minősítette a pénzügyminiszter által elmondottakat. A választ nem fogadta el, ám az Országgyűlés elfogadta.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.