Halálra ítélték a kazincbarcikai kórházat?

Kazincbarcika városi kórháza a szakmai befektető bevonása nélkül halálra van ítélve – szögezte le Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere.

MNO
2007. 11. 14. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai befektető bevonása nélkül Kazincbarcika városi kórháza halálra van ítélve, és az a pályázati eljárás, amit elindított az önkormányzat az intézmény működtetésének átadása kapcsán, a teljes nyilvánosság előtt zajlik – jelentette ki Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere szerdai sajtótájékoztatóján.

Mint mondta, minden egyes érdekvédelmi szervezettel, a kórház dolgozóival lefolytatták azokat az egyeztetéseket, amelyek a pályázati kiíráshoz szükségesek voltak, a döntésbe bevonták őket, mégis „az elmúlt időszakban mindenféle mocsok, rágalomhadjárat indult el postaládákba bedobva”, valamint demonstrációra való buzdítás is napvilágot látott. A polgármester véleménye szerint az elmúlt időszak is jelezte, hogy a kórházért a város vezetése tenni akar, és „nemcsak tüntetünk, hanem cselekszünk.” Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban nyilvánvalóvá vált mindenki előtt, hogy a kórház csőd közeli állapotban van, és az eltelt egy év arról szólt, hogy megoldást keressenek az intézmény helyzetére. Hozzátette: az is egyértelmű, hogy a város több forrást nem tud hozzátenni a kórház kasszájához, ebben az évben mintegy 50 millió forinttal támogatja az egészségügyi intézményt, de ezen túlmenően többet nem bír el a költségvetésük.

Közölte: a környező városok kórházait is megkeresték javaslatot téve szakmai, gazdasági, egészségügyi integrációra, de „döglött lovat senki nem akar, nem szeret a szekere elé befogni”, ezért döntöttek amellett, hogy üzemeltetőt keresnek. Szitka Péter azt mondta: a város vezetését ért támadások, csúsztatások, hazugságok miatt a városháza hirdető falára kifüggeszti azt a szakmai anyagot, amely a kórház helyzetének alakulását mutatja be. Mint mondta, „ma Magyarországon egyedülálló módon” nyilvánosságra hozzák, „közszemlére” teszik ezt, így a városlakók első kézből ismerhetik meg azokat a folyamatokat, ami a kórház jelen helyzetéhez vezettek.

A mintegy háromszáz oldalnyi dokumentum egyébként az interneten is olvasható, emellett a városlakók postaládáiba eljuttatnak egy tájékoztató anyagot, amelyben értesülhetnek a kórházzal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekről, „csúsztatások nélkül”. Megjegyezte: ha a csütörtöki demonstrálók is a megoldást keresik, akkor ugyanúgy gondolkodnak, mint Kazincbarcika vezetése, vagy polgármestere, „innentől kezdve akár jómagam is ennek a tüntetésnek (...) a szerves egysége, vagy résztvevője tudok lenni, hogyha úgy tetszik”.

A távirati iroda kérdésére a polgármester elmondta: a kórház összes tartozása ez év november elején már meghaladta a 300 millió forintot, amiből már a lejárt követelés is több mint 250 millió forint. A működtetés átadásáról szóló pályázati anyag kapcsán hozzáfűzte, hogy öt szakmai befektető csoport vette át a dokumentációt.

A kórház működtetésének magánkézbe adásáról az észak-borsodi település önkormányzata október közepén döntött, amely szerint nyilvános pályázatot ír ki a kazincbarcikai városi kórház hosszú távú működtetésére. A pályázat a város önkormányzatának közfeladatát képező egészségügyi feladatok 20 évre történő átadásáról és a hozzá kapcsolódó vagyonkezelői jog átruházásáról szól. A döntés ellen Kazincbarcikán november 15-re tüntetést szerveznek, amelyhez több szakmai és civil szervezet is jelezte csatlakozását.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.