Szakmai befektető bevonása nélkül Kazincbarcika városi kórháza halálra van ítélve, és az a pályázati eljárás, amit elindított az önkormányzat az intézmény működtetésének átadása kapcsán, a teljes nyilvánosság előtt zajlik – jelentette ki Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere szerdai sajtótájékoztatóján.
Mint mondta, minden egyes érdekvédelmi szervezettel, a kórház dolgozóival lefolytatták azokat az egyeztetéseket, amelyek a pályázati kiíráshoz szükségesek voltak, a döntésbe bevonták őket, mégis „az elmúlt időszakban mindenféle mocsok, rágalomhadjárat indult el postaládákba bedobva”, valamint demonstrációra való buzdítás is napvilágot látott. A polgármester véleménye szerint az elmúlt időszak is jelezte, hogy a kórházért a város vezetése tenni akar, és „nemcsak tüntetünk, hanem cselekszünk.” Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban nyilvánvalóvá vált mindenki előtt, hogy a kórház csőd közeli állapotban van, és az eltelt egy év arról szólt, hogy megoldást keressenek az intézmény helyzetére. Hozzátette: az is egyértelmű, hogy a város több forrást nem tud hozzátenni a kórház kasszájához, ebben az évben mintegy 50 millió forinttal támogatja az egészségügyi intézményt, de ezen túlmenően többet nem bír el a költségvetésük.
Közölte: a környező városok kórházait is megkeresték javaslatot téve szakmai, gazdasági, egészségügyi integrációra, de „döglött lovat senki nem akar, nem szeret a szekere elé befogni”, ezért döntöttek amellett, hogy üzemeltetőt keresnek. Szitka Péter azt mondta: a város vezetését ért támadások, csúsztatások, hazugságok miatt a városháza hirdető falára kifüggeszti azt a szakmai anyagot, amely a kórház helyzetének alakulását mutatja be. Mint mondta, „ma Magyarországon egyedülálló módon” nyilvánosságra hozzák, „közszemlére” teszik ezt, így a városlakók első kézből ismerhetik meg azokat a folyamatokat, ami a kórház jelen helyzetéhez vezettek.
A mintegy háromszáz oldalnyi dokumentum egyébként az interneten is olvasható, emellett a városlakók postaládáiba eljuttatnak egy tájékoztató anyagot, amelyben értesülhetnek a kórházzal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekről, „csúsztatások nélkül”. Megjegyezte: ha a csütörtöki demonstrálók is a megoldást keresik, akkor ugyanúgy gondolkodnak, mint Kazincbarcika vezetése, vagy polgármestere, „innentől kezdve akár jómagam is ennek a tüntetésnek (...) a szerves egysége, vagy résztvevője tudok lenni, hogyha úgy tetszik”.
A távirati iroda kérdésére a polgármester elmondta: a kórház összes tartozása ez év november elején már meghaladta a 300 millió forintot, amiből már a lejárt követelés is több mint 250 millió forint. A működtetés átadásáról szóló pályázati anyag kapcsán hozzáfűzte, hogy öt szakmai befektető csoport vette át a dokumentációt.
A kórház működtetésének magánkézbe adásáról az észak-borsodi település önkormányzata október közepén döntött, amely szerint nyilvános pályázatot ír ki a kazincbarcikai városi kórház hosszú távú működtetésére. A pályázat a város önkormányzatának közfeladatát képező egészségügyi feladatok 20 évre történő átadásáról és a hozzá kapcsolódó vagyonkezelői jog átruházásáról szól. A döntés ellen Kazincbarcikán november 15-re tüntetést szerveznek, amelyhez több szakmai és civil szervezet is jelezte csatlakozását.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.