A miniszter szerint a tudománynak mindig kulcsszerepe van a megoldásban, de önmagában a gyarapodó tudás még nem elég. A tudománynak a gazdaság közreműködésével, innovációval kell jólétet teremtenie, amelynek a társadalom szolidaritása mellett a hagyományok figyelembevételével kell megvalósulnia – közölte Draskovics Tibor.
A miniszter szerint az emberiség olyan dilemmák előtt áll, amire nincsen még felkészülve. A világ előtt álló egyik legnagyobb kihívásnak a klímaváltozást nevezte. A politikusok felelőssége megerősíteni a globális intézményrendszereket, szabályokat, amelyek képesek időben választ adni a globális felmelegedésre – emelte ki Draskovics Tibor. Hozzátette: új intézményi keretekre, nemzetközi fórumokra is szükség van, amelyek alkalmat teremtenek a tudományos eredmények átadására a politikusok számára a szükséges döntéseik megalapozásához.
A miniszter üdvözölte, hogy a Tudomány Világfórum megtartására éppen most került sor Magyarországon. Mint mondta: új intézmények létrehozása, új gazdasági-politikai keretek kialakítása, a társadalom alrendszereinek reformja zajlik, a rendezvény az ehhez szükséges kormányzati eltökéltséget erősíti.
Dimas főbiztos a tudósok és a döntéshozók kapcsolatáról
Stavros Dimas, az Európai Bizottság környezetvédelmi főbiztosa arról beszélt, hogy a tudomány a klímaváltozás és a környezet pusztulásának megfékezéséhez kétféleképpen tud hozzájárulni. A várható következményeket előrejelezve segít a döntéshozóknak a szükséges lépéssorozat megtervezéséhez, valamint technológiák kifejlesztéséhez ad ötletet a kialakult helyzet kezelésében. A főbiztos üdvözölte az ENSZ környezetvédelmi programja keretében pénteken Budapesten megalakult új tudományos testületet, melynek tevékenysége szerinte érdemi eredményeket hozhat már rövid távon.
Stavros Dimas megjegyezte, hogy az EU teljes mértékben figyelembe veszi a független tudományos testület ajánlásait; különösen a bioüzemanyagok és a fémek újrahasznosítása terén végzett elemzések eredményeire kíváncsi, hiszen mindkét téma körül heves vita bontakozott ki, vagy várható a közeljövőben.
Díjátadás a zárónapon
A háromnapos világfórum zárónapján, ami egyben a tudomány világnapja, Koichiro Matsuura, az UNESCO igazgatója adott át környezetvédelmi elismeréseket. Az ománi Qaboo Szultán által alapított, a környezet megőrzéséért járó díjat az idén megosztva az etiópiai természeti sokféleség védelmében kutató intézet (Institute of Biodiversity Conversation) és Julius Oszlányi, a Szlovákiai Tudományos Akadémia tájökológiai intézetének igazgatója kapta.
A száraz térségek vízellátásáért folytatott kutatótevékenység elismeréséért járó, líbiai alapítású Nemzetközi Vízügyi Díjat megosztva az Arizoniai Egyetem és a Kaliforniai Egyetem egy-egy részlegének képviselői vehették át. Mindkét elismerés 30 ezer dolláros pénzjutalommal jár.
Több mint 60 ország tudósai, döntéshozói vettek részt a Tudomány Világfórumán, amelynek háromnapos programja csütörtökön kezdődött Budapesten. Az eseményt harmadik alkalommal rendezte meg a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az UNESCO-val, a Tudomány Nemzetközi Tanácsával (ICSU) és az Európai Unióval karöltve. Az idei találkozó jelmondata „Befektetés a tudásba, befektetés a jövőbe” volt. Az eseményen 400 vendég vett részt, akik a plenáris tanácskozásokkal és a szekcióülésekkel együtt összesen hetven előadásból válogathattak.
(mti)