A tárca javaslata szerint az anya választhat majd, hogy szülésznő vagy szülész-nőgyógyász segédkezzen a szülésnél, előbbinek azonban rendelkeznie kell a megfelelő képzettséggel, gyakorlattal. Ugyanakkor két szakember jelenléte mindenképpen kötelező lenne, illetve értesíteni kell a háttérkórházat, ha a szülés megindul.
A javaslatról a jövő héten társadalmi vita kezdődik, a törvénymódosítások január 1-jétől lépnek életbe. Horváth Ágnes elmondta, hogy a képzési követelményeket a Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Intézet dolgozza majd ki, amely szervezet fél évet kap erre. A tervezett otthon szülések legfőbb követelménye az újszülött biztonsága, de a minisztérium szem előtt tartja, hogy az anyának legyen lehetősége választani az intézményi és az azon kívüli szülésben. A háromszintű szabályozás egyike az, hogy az egészségügyi törvényben rögzítenék az anya önrendelkezési jogát, míg az egészségbiztosítási törvényben teremtenének lehetőséget az otthon szülés társadalombiztosítás általi finanszírozására – ismertette Horváth Ágnes. A tárcavezető elmondta még, hogy kormányrendelet határozza majd meg az intézményen kívüli szülés részletes szabályait. Ebben a rendeletben fog szerepelni, hogy kik és milyen képesítéssel vezethetnek le otthon szülést.
A miniszteri rendelet pedig a megfelelő szakmai feltételeket rögzíti, vagyis azt, hogy milyen esetekben engedélyezhető a kórházon kívüli szülés, illetve azon eszközök listáját is tartalmazza majd, amelyek rendelkezésre kell, hogy álljanak – közölte a politikus.
Csecsemőhalál, kivérzett kismama
Október végén életveszélyes állapotban szállítottak kórházba egy otthon szülő nőt . A nő már a második gyermekét akarta otthon szülni, és az első szülésnél is kórházba került komplikáció miatt. A szülés után a méhlepény nem távozott, ezért a bábák tanácsára az apa mentőt hívott, az erősen kivérzett mamát és a babát kórházba szállították. A bábák állításuk szerint a mentők megérkezéséig a szülő nő mellett maradtak. Szintén ezekben a napokban három évre eltiltották Geréb Ágnes független bábát a szülész-nőgyógyász szakma gyakorlásától foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt. Az ügy egy 2000 márciusában történt tragikus otthon szülésig nyúlik vissza, amelynél meghalt a baba.
(MTI)