Szénszünet a falvakban

Számos önkormányzatnak igencsak komoly fejtörést okoz, hogyan fogják átvészelni a telet, valamint kigazdálkodni a fűtési és a világítási költségeket. Dombegyháza például 500 ezer forinttal tartozik az áram-, 200 ezerrel pedig a gázszolgáltatónak.

MNO
2007. 11. 30. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly anyagi válságot okozhat több kistelepülésnek is a hosszú és kemény tél. Van, ahol úgy készülnek, hogy szénszünetet kell elrendelni előbb-utóbb az iskolában, másutt csak annyira fűtik fel a művelődési házat, hogy az épületet ne tegye tönkre a hideg, bár ez fűtésnek aligha nevezhető – tájékoztatott a Magyar Rádió tudósítója.

Akad falu, ahol a határban lévő fákat ritkítják, vagy kivágják az öregeket, és ezeket tüzelik el az iskolában. Számos önkormányzatnak igencsak komoly fejtörést okoz, hogyan fogják átvészelni a telet, valamint kigazdálkodni a fűtési és a világítási költségeket. Dombegyháza 500 ezer forinttal tartozik a Démásznak, 200 ezerrel pedig a Dégáznak – mondta Dús Ildikó, a település polgármestere, aki szerint az önkormányzat csődközeli helyzetben van, és az sem kizárt, hogy a polgármesteri hivatal telefonvonalait is egyirányúsítják a jövőben.

Most abban bíznak, hogy pozitív elbírálás alá esnek azok a pályázatok, amelyeket az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz nyújtottak be. Az intézmények egy része már megszűnt, a maradékot társulásban tartják fenn a környező településekkel, azonban ez sem jelent megoldást a békési falunak. A költségek számításánál már-már az időjárás-jelentést is figyelembe kell venni, ugyanis egy hosszan tartó, kemény tél totálisan lehetetlen helyzetbe sodorhatja a községet.

Egy enyhébb tél jót tenne a Békéscsaba melletti Murony költségvetésének is – fejtette ki Fekete Ferenc polgármester. A faluban a hideg hónapokban évek óta különösen igyekeznek takarékoskodni, bár a helyzet még nem olyan vészes, mint Magyardombegyházán. A legnagyobb kiadások közé sorolja a polgármester a fűtési költséget és természetesen a világítást. Eddig azonban nem kellett működési hitelt felvenniük. Ezt a jövőben is szeretnék elkerülni, így, ahol lehet, megpróbálják mellőzni a gázfűtést, és inkább eltüzelik az öregebb fákat az intézmények kályháiban. Legvégső esetben pedig, ha kell, átmenetileg a szénszünetek mintájára felfüggesztik a tanítást.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.