Ellenőrzés minden vizsgálatnál: az APEH-hez küldhetik a beteg adatait

Aki az idén nem rendezte az egészségügyi ellátásra jogosító jogviszonyát, attól az ellátást jövőre sem tagadhatják meg, azonban az APEH behajthatja az elmaradt járulékot. Január 1-jétől 405 gyógyszer ára csökken, többet kell fizetni a gépjármű-engedélyhez és a lőfegyvertartáshoz szükséges orvosi vizsgálatokért. • Mikola: Mikor indít vizsgálatot Horváth Ágnes? • Draskovics: Hangos kis csoportoknak nem tetszik a reform • Megkésve tájékoztatják az orvosokat a betegszállításról

MNO
2007. 12. 30. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jogviszony meglétét januártól minden egészségügyi szolgáltató on-line módon köteles ellenőrizni még a beavatkozás, vizsgálat előtt. A jogviszony hiánya esetén az orvosi ellátást nem lehet megtagadni, és az ellátást költségét sem kell kifizetnie a betegnek. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár köteles átadni a jogviszonnyal nem rendelkező beteg adatait az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), amely vizsgálatot kezdeményezhet, és az elévülési időre visszamenőlegesen behajtja az elmaradt járulékokat. (Az ellenőrzést a TAJ-szám, vagy egyéb személyazonosító adatok alapján kell elvégezni.) Abban az esetben, ha kiderül, hogy a beteg alkalmazottként jogosult lenne a szolgáltatásra, az APEH a járulékfizetési kötelezettséget a munkáltató terhére, míg egyéni vállalkozó, vagy alkalmi munkavállaló esetén a magánszemély terhére állapítja meg.

A tárca tájékoztatása szerint január 1-jétől 405 gyógyszer ára csökken, átlagosan 10,65 százalékkal. Ezek közül 31 készítménynek kevesebb mint a felére csökken az ára, további 33 patikaszer legalább negyedével kerül kevesebbe januártól, 55 termék ára csökken elsejétől legalább 10 százalékkal, további 286 termék ára 10 százaléknál alacsonyabb mértékben mérséklődik. Legnagyobb mértékben az antipszichotikumok, a vérnyomáscsökkentők és a depresszió elleni szerek lesznek olcsóbbak januártól. Változik jövőre a cukorbetegeknek adható készítmények társadalombiztosítási támogatási kulcsa is. A korábban nem támogatott korai analóg inzulinkezelés 50 százalékos támogatásban részesül, a glitazon készítmények a korábbi 50 százalékos támogatás helyett 70 százalékos támogatást kapnak. A premix analóg inzulinok esetén mérsékelt fokú térítésidíj-növekedés várható, a korábbi kiemelt támogatás 90 százalékra csökken januártól. A kiemelt, indikációhoz kötött támogatással rendelhető készítményeknél térítésidíj-változás nem várható, azonban a korai humán inzulinterápia bekerül a 100 százalékos támogatásba januárt 1-jétől.

Többet kell fizetni jövőre a gépjármű-engedélyhez és a lőfegyvertartáshoz szükséges orvosi vizsgálatokért. A tájékoztatás szerint a gépjármű-vezetői, belvízi hajózási szolgálati és belvízi kedvtelési célú vízijármű-vezetői alkalmassági vizsgálatokért alap esetben 6 300 forintot kell fizetnie annak, aki a 40. évét nem töltötte be, a 40 és 60 év közöttieknek pedig 4 200 forintot.

Jövőre a kórházakban biztosítani kell a napi háromszori étkezést. Az ebédnek kétfajta választható menüből kell állnia, továbbá napi egyszer friss gyümölcsöt is kapnia kell a betegeknek. A kínálási rendszerben az úgynevezett kisétkezéseket is meg kell oldani, az intézményeknek biztosítani kell az igény szerinti folyadékfogyasztást is. Február 15-től előírás lesz, hogy minden kórházi ágyhoz tartoznia kell egy személyes széfnek is, amelyben a betegek értékeit tarthatják.

A szaktárca közleménye szerint fontos változás, hogy januártól szétválik a mentés és a betegszállítás is. Január 1-jétől így minden egyszerű, szakkíséretet nem igénylő ülő- és fekvőbeteg-szállítást az Országos Betegszállító Szolgálat végzi. Ismert: a január 1-jén életbe lépő törvényről január 2-án kapnak tájékoztatást az illetékesek.

Azt eldönteni, hogy a betegnek milyen jellegű szállításra van szüksége, a szolgáltatást megrendelő orvos felelőssége lesz. Váltás lesz jövő évtől az is, hogy az egynapos ellátásoknál a járóbeteg-szakellátást is végző fekvőbeteg intézményeknek lehetőségük lesz arra, hogy egynapos ellátásokat végezhessenek a rendelkezésükre álló járóbeteg teljestíményvolumen-korlát (tvk) terhére. Korábban Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa határzottan kiállt a teljesítményvolumen-korlát ellen, melynek következtében már műtők is leálltak. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke torzszülöttnek nevezte a megszorító intézkedések részét képező korlátozást.

(mti, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.