A közelmúltban nyilvánosságra hozott számvevőszéki jelentés megállapította, hogy 1997 és 2006 között a közmédiumok több mint 422 milliárd forintnyi költségvetési összeghez jutottak, a legtöbb támogatást, 212 milliárd forintot az MTV kapta. Az ÁSZ összegzése emellett rávilágít: míg a Duna TV, a Magyar Rádió és az MTI szinte teljesen megőrizte alakulásakor kapott ingatlanvagyonát, addig az MTV eladta székházát, és a befolyt hatalmas összeget működése közben fölélte.
Az ÁSZ jelentéséből kitűnik, hogy a jelentős erőforrás-felhasználás indokoltságának, eredményességének egyértelmű megítélését nem teszik lehetővé a médiatörvény és a nemzeti hírügynökségekről szóló törvény szabályozási hiányosságai és ellentmondásai. A számvevőszék szerint a két törvény nem határozza meg konkrétan a közszolgálati feladatokat és az azokhoz kapcsolódó forrásokat, ezért az állam nem a feladatokat finanszírozza, hanem a szervezetek működését.
Jaczkovics László ezért felszólítja a két grémiumot, az MTV kuratóriumát és annak elnökségét, hogy a rájuk ruházott közfeladat ellátásáról, a közpénzek felhasználásával összefüggő társadalmi nyilvánosság feltétlen biztosításáról gondoskodjanak, és az ÁSZ-jelentésben javasolt intézkedéseket mielőbb hajtsák végre. A felügyeleti szerv rámutatott: a közalapítványi forma a gyakorlatban nehézkessé tette a kuratóriumok működését. Az ÁSZ ezért a szabályozás és a szervezeti struktúra rendszerszemléletű újragondolását, továbbá az uniós szabályokra figyelemmel lévő finanszírozási rendszer kialakítását sürgette.
A számvevőszék javasolja a kormánynak, hogy az új médiatörvény megalkotása során vonja be a széles körű nyilvánosságot, a digitális átállás 2012-es határidejét tartsa be, és készítse elő a közalapítványok közhasznú szervezetté történő bejegyzését. Jaczkovics mindezek miatt levélben fordult Czeglédi László kuratóriumi elnökhöz, ám Czeglédi úgy nyilatkozott: nincsen tudomása Jaczkovics leveléről, így annak tartalmáról sem tud nyilatkozni.
Velkei Tamás