Horváth: ütemterv lesz, marad a sokat kritizált „tvk”

A egészségbiztosítási pénztárak létrehozásának ütemtervét tartani lehet, a pénztárak működésüket 2009. április 1-jén kezdik meg, a reform kormánybiztosának személye még nem dőlt el – mondta az egészségügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Horváth Ágnes elmondta, 2008-ban még megmarad az intézmények által sokat kritizált teljesítményvolumen-korlát. Mikola István fideszes országgyűlési képviselő az egészségügyi miniszter szavaira úgy reagált: a Fidesz egyesre értékeli az Egészségügyi Minisztérium elmúlt másfél évét.

MNO
2008. 02. 13. 16:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Ágnes az általa ütemtervként előadott koncepcióról elmondta: a törvény elfogadása után nyáron és az ősz folyamán kétfordulós pályázatot írnak ki és bonyolítanak le, jövő év februárjában alakulnak meg a pénztárak, márciusban lesz a tagtoborzás, végül április 1-jén „élesben” indul az új rendszer. A tárcavezető beszámolt a minisztérium másfél éves tevékenységéről is. Ezek közül kiemelte a gyógyszer-gazdaságossági törvényt, az Egészségbiztosítási Felügyelet létrehozását, az intézményi struktúra átalakítását, a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetését és a jogviszony-ellenőrzést.

A tárcavezető ismertetése szerint a gyógyszergazdaságossági törvényből adódó árversenynek köszönhetően 2007 tavaszától mintegy 2500 készítmény ára csökkent átlagosan 16 százalékkal, megszűnt a gyógyszerkassza hiánya, 207 új patika és 623 gyógyszerárusító hely nyílt Magyarországon. Az Egészségbiztosítási Felügyelet munkájáról elmondta, hogy a felügyelet eddig háromezer vizsgálatot folytatott le, és eleget tett az ellenőrzési és tájékoztatási feladatának. Utóbbi kapcsán a nyilvános várólistákat és a minőségi indikátorok közzétételét említette a tárcavezető.

A vizitdíjról és a kórházi napidíjról szólva Horváth Ágnes beszámolt arról, hogy a két díj bevezetése óta az egészségügyi szolgáltatók éves bevétele elérte a 20 milliárd forintot, ami egy háziorvosi praxisnak havonta átlagosan 180 ezer, a rendelőknek, kórházaknak pedig (az intézmény nagyságától függően) havi 5-10 millió forint bevételt jelent. Mint mondta, a két díjforma nemcsak bevételt hozott, de az ágazat különböző területein megtakarítást eredményezett.

Kérdés kapcsán a tárcavezető közölte: 2008-ban még megmarad az intézmények által sokat kritizált teljesítményvolumen-korlát (tvk). Arra számítanak, hogy lesznek olyan pénztárak, amelyek megszüntetik a tvk-t, és más módszerrel szerződnek az egyes intézmények felé. Ez a finanszírozási korlát teljes egészében 2010-ben szűnhet meg. Ehhez kapcsolódóan elmondta: a fekvőbeteg-intézményeknél az egy ágyra jutó finanszírozást 136 ezer forintról 146 ezerre emelték a múlt évben, és több intézmény is pluszfinanszírozásban részesült. A területi ellátási kötelezettség megszüntetését azonban nem tervezik – mondta –, hiszen ez a betegek ellátási biztonságát jelenti. A jogviszony-ellenőrzés eredményeit ismertetve Horváth Ágnes elmondta: 990 ezerről 400 ezerre csökkent azok száma, akik nem rendelkeztek jogviszonnyal, vagy jogviszonyuk tisztázatlan volt. Kiemelte: az ellátást továbbra is mindenki megkapja, azonban az elmaradt egészségbiztosítási járulékot az APEH visszamenőleg behajthatja.

Fidesz: A kormány megkezdte a társadalombiztosítási rendszer szétbontását

Mikola István fideszes országgyűlési képviselő az egészségügyi miniszter szavaira úgy reagált: a Fidesz egyesre értékeli az Egészségügyi Minisztérium elmúlt másfél évét. A Fidesz szakpolitikusa kiemelte: a tárca még Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter vezetésével „szétrúgta” a szakmai kamarákat, eltávolította az egészségügyi reform útjából az orvost. A következő lépésben a gyógyszerpiacot alakították át úgy, hogy liberalizálták a gyógyszerforgalmazást, súlyos gondokat okozva ezzel a gyógyszer-kiskereskedelemben dolgozó gyógyszerészeknek – hangsúlyozta.

A gyógyszerbiztonság is megrendült azáltal, hogy a gyógyszereket kivitték a patikákból – tette hozzá. Megjegyezte, hogy a minisztérium csökkentette a gyógyszertámogatások mértékét is. Ezt követte a kórházak átalakítása, „szétverték” a jelenlegi struktúrát és a kórházakban működő orvoscsoportokat – mondta az ellenzéki képviselő, majd közölte: – Mára oda jutottunk, hogy orvosok százai kacsingatnak külföldre. Hétfőn elérkeztünk „az egész nagy reformfolyamatnak csúfolt ámokfutás végső nagy stációjához”, ami abból áll, hogy a kormány megkezdte a társadalombiztosítási rendszer szétbontását – jelentette ki Mikola István. Hozzátette: az egészségbiztosítás átalakításáról szóló törvényt a társadalom nem támogatja.

(forrás: MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.