Kóka János pártelnök azonban nem a csalás kifejezést használta a történtekre. Nem zárta ki egy rendkívüli tisztújító küldöttgyűlés összehívását sem, amivel egyébként a párt megelőzhetné, hogy a bíróság semmisítse meg a tavalyi elnökválasztás eredményét. Az esetleges rendkívüli küldöttgyűléssel azonban – a jelek szerint – megvárja az SZDSZ vezetése a márciusi népszavazás végeredményét.
Kóka János ugyanis bejelentette, a hamis szavazatok kivizsgálására utasította a botrányban érintett Borsod megyei alapszervezetet, amelynek 30 napja van az eljárásra. Rendőrségi feljelentést azonban továbbra se tesznek, noha a fiktív szavazás az okirathamisítás gyanúját veti fel.
A Liberális Gazdasági Tanács üléséről elmondta, hogy ott a népszavazási kampányban feltett három kérdés gazdasági következményeiről esett szó.
Beszámolója szerint a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlésével, az első nyolc hónap adatai alapján körülbelül évi húszmilliárd forintnyi többletpénzzel jutna kevesebb a kórházaknak és a háziorvosi rendelőknek. Számításaik szerint egyúttal évi 42 milliárd forinttal csökkenne a gyógyszerkassza bevétele.
A tandíj eltörléséről azt mondta, hogy igazán igazságtalan az a rendszer, ahol a diákok egyik fele költségtérítés ellenében tanul, míg a másik fele egyetlen fillért sem áll saját képzése költségeiből. Megjegyezte, hogy a szakértők szerint a 105 ezer forintos tandíjat fizető hallgatók hozzájárulása – a képzés valós költségeit tekintve – átlagosan 28 százalékos.
Újságírói kérdésre elmondta, nem tud arról a szombati napilapos információról, hogy Nagyatádon az ÁNTSZ munkatársai hordták volna szét a párt népszavazási kampányanyagait a helyi háziorvosoknak és az ottani kórház járóbeteg-részlegének.
(mti, hírTV)