Az ombudsman jogszabály-módosítást javasol, amely biztosítaná, hogy a fogyasztói érdekképviseletet ellátó társadalmi szervezetek előzetesen kifejthessék véleményüket a villamos energia és a földgáz ármegállapítása során – olvasható az Országgyűlési Biztos Hivatala által kiadott közleményben. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa egy panaszbeadvány nyomán, még a múlt évben ilyen jogszabály-módosításra kérte fel ajánlásában az igazságügyi és rendészeti minisztert. A miniszter ezt akkor nem fogadta el. Szabó Máté fenntartotta ajánlását, amelyet most újabb érvekkel támasztott alá – áll a közleményben. Az igazságügyi és rendészeti miniszter erre reagálva kifejtette: bár az eredeti jelentésben megfogalmazott tételek egy részét továbbra sem tudja elfogadni, indokoltnak tartja a jogszabályalkotás minél szélesebb körű nyilvánosságát és társadalmi megalapozottságát. Ezért az Országgyűlési Biztos Hivatala mindenképpen megfontolásra és megvizsgálásra érdemesnek tartja, hogy törvényben szabályozzák az Energetikai Érdekegyeztető Tanács véleményezési jogát, illetve e jog gyakorlásának kereteit, ami a gazdasági és közlekedési miniszter hatáskörébe tartozik.
Szabó Máté biztos szerint a társadalmi részérdekek megjelenítése a villamos áram és a gáz hatósági árának meghatározása során, valamint általánosan az érintett ágazatokra vonatkozó jogalkotási eljárásban is megköveteli a jogszabályban kifejezetten és konkrétan megnevezett, véleményezési jogkörrel rendelkező szervezet létezését, ehhez jogszabály-módosítás szükséges. Eközben figyelemmel kell lenni az Alkotmánybíróság határozatára, amely egyebek között azt mondja ki, hogy a jogszabályban megnevezett, egyetértési, illetve véleményezési jogkörrel rendelkező szervezetek közhatalminak, így a jogalkotó számára megkerülhetetlennek minősülnek – olvasható a közleményben. Az Országgyűlési Biztos Hivatala szerint a jelenlegi jogszabályi rendelkezések ezt nem garantálják a villamosenergia- és a gázszolgáltatás jogalkotási folyamatában, az elektromos áram és a földgáz hatósági árának megállapításában. A demokratikus jogállam szervezeti felépítését korlátok és ellensúlyok kifinomult rendszere jellemzi. Az állam hatalmának korlátja a civil társadalom, illetve annak az önkormányzatiság és önigazgatás elvei szerint működő civil szervezetei – olvasható a közleményben.
Az Országgyűlési Biztos Hivatala szerint a demokratikus jogállam fejlődésének szempontjából lényeges, hogy a civil szervezetek valóban gyakorolhassák a jogszabályokban biztosított érdekvédelmi és érdekérvényesítési tevékenységüket. A megfelelő szabályozás hiánya a jogállam fogalmából levezetett jogbiztonság elvével összefüggő visszássághoz vezet – állapítja meg az ombudsman. Szabó Máté országgyűlési biztos ezért felkérte a gazdasági és közlekedési minisztert: fontolja meg annak törvényi szabályozását, hogy a hatósági árak jogszabályi eszközökkel történő megállapítása során miként érvényesíthető az Energetikai Érdekegyeztető Tanács véleményezési joga.
(OS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.