A Magyar Cigányzenészek Szakszervezete elnöksége megtárgyalta a 2008. március 9-i népszavazáson szereplő kérdéseket, és ezzel kapcsolatban az alábbi állásfoglalást teszi közzé: A magyar cigányzenészek, tágabb értelemben általában a roma zenészek a rendszerváltást követően a társadalom perifériájára szorultak. Munkahelyük, ezzel együtt anyagi biztonságuk megszűnt, egzisztenciájuk bizonytalanná vált. Az elszenvedett traumák hatására ezeknek az embereknek az egészségi állapota még az egyébként is rendkívül rossz magyar átlagnál is sokkal jobban megromlott. Az egyetlenegy olyan lehetőség, amely a megélhetést valamelyest javította, a korábban ingyenes orvosi ellátás volt.
Mint a közlemény fogalmaz, köztudott, hogy azok a zenészek, akik még egyáltalán munkalehetőséghez jutnak, szinte kizárólag „feketén” vannak foglalkoztatva. Ebből az is következik, hogy a jelenlegi egészségügyi reform alapján orvosi ellátásra sem lesznek jogosultak. Ugyanakkor viszont az egészségi állapotuk romlása miatt fokozottan szükség lenne az egészségügyi ellátásra, amelyet – ha egyáltalán megkapnak – csak térítés ellenében vehetnek igénybe.
Nincs szolidaritás az egészségügyben
Annak ellenére, hogy a kormányzati oldalról folyamatosan azt hangoztatják, hogy az egészségügyi ellátásban ma is a szolidaritás elve érvényesül, ez a gyakorlatban egyáltalán nem fedi a valóságot – írja az érdekképviselet közleménye. A vizitdíj és különösen a kórházi napidíj kizárólag a tehetős réteg számára nem okoz problémát, ehhez azonban a roma zenészek nem tartoznak. Bennünket rendkívül érzékenyen érint az, hogy a mindennapi megélhetést amúgy is alig biztosítani tudó réteget még az ingyenes orvosi ellátástól is megfosztották. A magyar cigányzenészek, akik korábban bel- és külföldön egyaránt az akkori viszonyokhoz képest jelentős jövedelemmel rendelkeztek, járulékbefizetéseik révén nagymértékben járultak hozzá az állam bevételi forrásaihoz, ma szinte teljesen kiszorulnak az egészségügyi ellátásból.
Csak beszélnek a cigányok felemeléséről
A fentiek szinte teljes egészében igazak a tandíj vonatkozásában is. A hatalmon lévő pártok fennen hirdetik a cigány származású fiatalok értelmiségivé válásának fontosságát, amit aztán a tandíj révén a gyakorlatban megakadályoznak. Azoknak a roma családoknak – és ezalól a zenészek sem kivételek –, akiknek a mindennapi megélhetés biztosítása is szinte megoldhatatlan feladat, nem telik arra, hogy az egyébként tehetséges gyermekének taníttatását fedezze, a tandíj tehát semmiképpen sem szolgálja a roma társadalom felemelkedését, ez a kérdés így csak üres frázis marad.
A szakszervezet elnöksége ezért úgy látja, hogy az általa képviselt társadalmi csoport érdekeit a mindhárom kérdésben leadott „igen” szavazat képviselheti. Felhív ezért minden magyar cigányzenészt, tágabb értelemben minden roma származású muzsikust, hogy családtagjaikkal együtt menjenek el szavazni, és mindhárom kérdésben „igen” voksot adjanak le.
(C-PRESS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.