A holland példa: vizitdíjjal többe került az egészségügyi ellátás

Hollandiában az alapellátásban már nem szednek vizitdíjat – mondta a Hír Televíziónak Niek Klazinga, a Corvinus Egyetem holland vendégprofesszora. A szakember ezt azzal indokolta: a betegségek első tüneteinek észlelésekor nem szabad semmivel akadályozni az embereket abban, hogy orvoshoz forduljanak. A későbbi kezelés ugyanis drágább, mint az idejében felismert betegség gyógyítása. • Tekintse meg a Hír TV videóját!

MNO
2008. 03. 04. 8:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvenes-nyolcvanas évek óta szakmai tanulmányok igazolják, hogy ha az emberek nem a betegségük korai szakaszában mennek orvoshoz, akkor ellátásuk többe kerül. Hollandia hasonló tapasztalatokat szerzett a vizitdíjjal – mondta a Hír Televíziónak az Amszterdami Egyetemről érkezett Niek Klazinga, a Budapesti Corvinus Egyetem egészség-gazdaságtanos vendégprofesszora.

„Úgy döntöttünk, hogy az alapellátásban nem vezetjük be a vizitdíjat, mert a tapasztalat az, hogy nem szabad korlátokat állítani az emberek elé, amikor valamilyen általános egészségügyi problémával mennek a háziorvoshoz. Emiatt Hollandiában korlátoztuk a vizitdíjfizetést, és inkább a speciális ellátásokban kell fizetni” – közölte a professzor.

Niek Klazinga bemutatkozó előadásában arról is beszélt: bármilyen reform előfeltétele, hogy nagyon pontos adatok legyenek arról, milyen hatékonysággal is működik az az egészségügyi ellátórendszer, amelyhez hozzá akar nyúlni a kormány.

(Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.