Tájékoztatása szerint több mint nyolcvanféle alvászavart ismerünk, s minden harmadik ember küzd ezzel a problémával. Ezek nagy része átmeneti, vagyis kevesebb mint egy hónapig tart. A két és félszeresére bővített debreceni alváslaboratóriumban azonban a tartós alvászavarok is eredményesen gyógyíthatók – tette hozzá. Paragh György professzor, a DEOEC elnöke elmondta: az egyetem korszerű felszerelésekkel és eszközökkel ellátott alváslaboratóriuma, amely infrastruktúráját tekintve a legmodernebb az országban, regionális hatáskörén túlmenően nemcsak Kelet-, hanem Dél-Magyarország betegeit is ellátja.
A két és félszeresére bővült, öt egyszemélyes kórteremmel felszerelt alváslaborban évente 1500 beteg nappali és további 750–1000 beteg éjszakai alvásvizsgálatát tudják elvégezni – mondta Magyar Tünde adjunktus, a labor vezetője. Tájékoztatása szerint jól ismertek a tartós alváshiány kedvezőtlen tünetei: az ingerlékenység, a dekoncentráltság, a figyelmetlenség, a hangulatzavar, a dekoncentráció, a depresszió és a horkolás. Utóbbi a férfiak 40 százalékát, a nők 25 százalékát érinti.
Elmondta azt is, hogy a tartós alvászavar számos szervi elváltozás kialakulásának a rizikóját is jelenti. Az alváslaborban pontos diagnózissal határozzák meg a betegség okát, térképezik fel az alváshoz kapcsolódó légzészavarokat, s határozzák meg az alkalmazható terápiát. A horkolás „lecsendesítéséhez” olykor az is elegendő, ha oldalt és nem hanyatt fekszünk. Utóbbit egyszerű népi gyógymóddal is elérhetjük – mutatta be a doktornő. Nem kell ugyanis mást tenni, csak néhány teniszlabdát bevarrni a pizsama hátába a gerincoszlop vonalában, s máris kíméletesen elkerülhető a háton fekvés.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.