Bárándy nem olvasta elég figyelmesen az államfő indítványát?

Az MSZP szerint jogilag nem helytállók a köztársasági elnök aggályai az Alkotmánybíróságnak véleményezésre megküldött gyűlöletbeszéd-törvénnyel kapcsolatban. Bárándy Gergely nem olvasta elég figyelmesen az államfő indítványát, és úgy tűnik, az Alkotmánybíróság gyakorlatával sincs teljesen tisztában – mondta Wéber Ferenc, a köztársasági elnök sajtófőnöke.

MNO
2008. 03. 04. 14:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárándy Gergely nem olvasta elég figyelmesen az államfő indítványát a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, a gyűlöletbeszédet büntethetővé tevő törvénnyel kapcsolatban, és úgy tűnik, az Alkotmánybíróság gyakorlatával sincs teljesen tisztában – mondta kedden Wéber Ferenc. A köztársasági elnök sajtófőnöke Bárándy Gergelynek, az MSZP országgyűlési képviselőjének előzőleg tett kijelentésére reagált. A képviselő szerint jogilag nem helytállók Sólyom László köztársasági elnök aggályai az Alkotmánybíróságnak (AB) véleményezésre megküldött gyűlöletbeszéd-törvénnyel kapcsolatban. A szocialista képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az AB több határozatában is kimondta: a közösségek méltósága a véleménynyilvánítás alkotmányos korlátja lehet, és a testület nem zárta ki, hogy a törvényhozó az uszítás tényállásán túlmenő büntetőjogi védelemmel is gondoskodjék erről. Wéber Ferenc reagálásában felhívta a figyelmet arra, hogy a köztársasági elnök lényegében ugyanazokat az alkotmányossági aggályokat fogalmazta meg indítványában, amiket a kormány a törvényjavaslat parlamenti vitája során képviselt.

A sajtófőnök hangsúlyozta: Sólyom László még alkotmánybíróként, később közéleti szereplőként és jelenleg államfőként is következetesen képviselt véleménye szerint a rasszizmus ellen az alkotmányosság fenntartásával és elsősorban politikai eszközökkel lehet és kell küzdeni. Sólyom László köztársasági elnök szombaton küldte meg véleményezésre az Alkotmánybíróságnak a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, a gyűlöletbeszédet büntethetővé tevő törvényt. Az MTI-nek megküldött indoklásban az szerepel, hogy az Országgyűlés a gyalázkodás tényállásának büntető törvénykönyvbe illesztésével olyan magatartásokat és testmozdulatokat kívánt büntetni, amelyek alkalmasak a magyar nemzet vagy valamely társadalmi csoport tagjai méltóságának megsértésére. A dokumentum emlékeztet arra, hogy a törvény elfogadását sem a kormány, sem a kisebbik koalíciós párt, sem az ellenzék nem támogatta. A kormány Országgyűlésben ismertetett álláspontja szerint a választott jogi megoldás a véleménynyilvánítás szabadságára vonatkozó alkotmánybírósági határozatokkal ellentétes.

Sólyom László is osztotta a kormány aggályait a törvény alkotmányosságával kapcsolatban, ezért a taláros testülethez fordult – áll a közleményben. Az államfő indítványában felhívta a figyelmet arra is, hogy az Alkotmánybíróság 2004-ben egy hasonló tartalmú, de a véleményszabadságot kevésbé korlátozó törvényt már alkotmányellenessé nyilvánított. Az államfő az AB elnökének, Bihari Mihálynak írt, az elnöki hivatal világhálós oldalán olvasható indítványában egyebek mellett az áll: álláspontja szerint a kihirdetésre megküldött törvény alkotmányellenes. A törvény sérti a véleménynyilvánítás szabadságát, illetve sértheti az alkotmányban foglalt emberi méltósághoz való jog részét képező önrendelkezési jogot. Az államfő egy korábbi alkotmánybírósági határozat megállapításaira utalva azt írta, hogy a „szólásszabadság korlátozásakor nagy súllyal esik ugyan latba a személyiségvédelem, de az alapjogok közötti mérlegelés során is vizsgálandó, hogy az alkalmazott jogalkotói korlát elengedhetetlenül szükséges-e a személyhez fűződő jogok védelme érdekében, vagy a hatékony személyiségvédelem más, a szólásszabadságot kevésbé korlátozó eszközzel biztosítható”. Az Országgyűlés február 18-án fogadta el a büntető törvénykönyv módosítását, ami lehetővé tenné a gyűlöletbeszéd büntethetőségét. A büntető törvénykönyvről szóló, 1978. évi IV. törvény módosítása beiktatja a jogszabályba a magyar nemzettel vagy a lakosság egyes csoportjaival, így különösen a nemzeti, etnikai, faji, vallási csoportokkal szembeni gyalázkodás büntethetőségét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.