Demszky Gábor sürgeti a turulszobor lebontását

Mielőbb le kell bontania a kerületnek a jogszerűtlenül felállított XII. kerületi turulszobrot – jelentette ki Demszky Gábor „jogerős ítéletre” hivatkozva. Pokorni Zoltán korábban elmondta: elfogadhatatlan az a gyakorlat, hogy a politika beleavatkozik egy emlékmű életébe.• Jogerős ítélet: le kell bontani a XII. kerületi turulszobrot

MNO
2008. 03. 04. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság jogerős ítéletének megfelelően mielőbb le kell bontania a kerületnek a jogszerűtlenül felállított XII. kerületi turulszobrot, a második világháború polgári áldozatai emlékművének felállításához viszont hozzájárul a főváros – nyilatkozta Demszky Gábor a keddi bírósági határozat kapcsán. Demszky szerint a turulszobor „alá felvésve nem lehet megemlékezni azokról az áldozatokról, akiket a turulszimbólum által fémjelzett, azt viselő egyenruhások végeztek ki”.

Hozzátette: a múlt század első felében Turul Szövetségnek hívták az egyetemi diákok azon szervezetét, amely antiszemita jelszavakkal jelent meg a felsőoktatási intézményekben, hogy a tagjai hallgatókat verjenek meg származásuk miatt. Demszky Gábor leszögezte, hogy a turulmadár egyrészt ugyan katonai szimbólum volt, másrészt viszont a szélsőjobboldal is használta ezt. Éppen ezért nem használható a turul a vészkorszakkal, a világháborúval kapcsolatban, az áldozatokkal összefüggésben. Az pedig már egyszerű jogi kérdés, ha a főváros nem tudja elfogadni, hogy egy kerületi önkormányzat a jogszabályokat megsértve engedély nélkül építkezzen, ahelyett, hogy példát mutatna a jogszabályok betartásával az embereknek. Ezt a kerületi engedetlenséget a fővárosi önkormányzat mindvégig rendkívül nehezményezte – jegyezte meg.

Ismeretes: a turul a magyar eredetmondák mitologikus madara. Kézai Simon szerint Atillától Géza fejedelem idejéig a koronás fejű turul volt a magyarok hadi jelvénye.

A szobrot tavaly október 22-én avatták fel Mitnyan György kerületi polgármester jelenlétében a második világháború katonai és polgári áldozatai emlékére. Budapest ostroma a második világháború egyik leghosszabb és legvéresebb városostromaként rendkívüli mértékű magyar katonai és polgári áldozatokat követelt.

A város elfoglalásáért indított hadművelet 108 napig, a tényleges ostrom 102 napig tartott, amelyből 52 napot a védők teljes bekerítésben harcoltak végig. Ezzel szemben Berlin két hét alatt, Bécs hat nap alatt elesett, és a legkitartóbb német helyőrségek is, mint a königsbergi vagy a breslaui csak 77, illetve 82 napig álltak ellen az ostromlóknak. Sztálingrád ostroma ugyan 125 napig tartott, de ennek döntő része nem érintette a város területét, ahonnan a civil lakosságot egyébként is evakuálták. Budapest ostromához igazából csak Varsó 1944-es ostroma mérhető: csak ott a németek voltak a támadó fél – írta Ungváry Krisztián történész. Számításai szerint az ostrom teljes embervesztesége 105 ezer fő, beleszámolva a szovjetek által elhurcoltakat, az elesett védőket és a zsidóság veszteségeit.

Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester korábban kifejtette: elfogadhatatlan az a gyakorlat, amikor a politika beleavatkozik egy emlékmű életébe.

(MTI, MNO)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.