Mikola: A kormány több száz milliót költ kórházi széfek beszerzésére

A Fidesz szerint felvetődik a kérdés, hogy van-e üzleti érdek a kórháziszéf-program mögött. Erről Mikola István, az ellenzéki párt szakpolitikusa beszélt keddi sajtótájékoztatóján. Az Egészségügyi Minisztérium reagálásában közölte: nem lehet biznisz a széfbeszerzés, hiszen azt, hogy kitől rendelnek széfet, az intézmények döntik el.

MNO
2008. 03. 04. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikola István azt mondta, a kormány több száz millió forintot költ a széfek beszerzésére, miközben a csőd szélén álló kórházaknak kisebb gondjuk is nagyobb annál, mint hogy a széfek beszerelésével és működtetésével foglalkozzanak.

„Nem értjük az egész széfproblémát, nem látjuk, hogy mi van mögötte, vagy ennyire alkalmatlanok, vagy valami nagy üzlet, üzleti érdek húzódik meg a háttérben” – fogalmazott Mikola István. Hozzátette: széfügyben most már teljes az anarchia, mást mond Schvarcz Tibor szocialista szakpolitikus és Horváth Ágnes egészségügyi miniszter, közben viszont a kórházszövetség közleményben ítélte el a „széfakciót”.

A fideszes politikus hangsúlyozta: a március 9-i népszavazáson nemcsak a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szavaznak az emberek, hanem az egészségügyi kormányzat teljes alkalmatlanságát fogják kimondani, és ennek már március 10-én meg kell hogy legyenek a konzekvenciái.

Mikola egy felmérésre hivatkozva elmondta, hogy az egészségügyi reform megkezdése, de elsősorban a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetése óta 18 százalékkal csökkent az orvoshoz fordulás aránya. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a távol maradók 28 százalékát teszik ki az alacsony iskolai végzettségűek, 26 százalékuknak pedig 90 ezer forint alatt van a havi bevétele.

A fideszes szakpolitikus arról is beszámolt, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Simor András és két helyettese múlt pénteken találkozott a Fidesz vezérkarával. A találkozón az MNB bemutatott egy táblázatot, amelyből kiderült, hogy az egészségügyre fordított kiadások a számítások szerint az összes állami kiadás 10 százalékára csökkennek 2010-ben, miközben az uniós átlag 14,6 százalék – mondta Mikola. Hozzátette: ez az arány 2005-ben Magyarországon még 10,9 százalék volt, vagyis a kormány egyre kevesebbet akar költeni az egészségügyre.

Az Egészségügyi Minisztérium reagálásában az MTI-vel közölte: a széfek beszerzése nem központilag történik, hanem az intézményvezetők döntenek arról, kitől vásárolják meg azokat, így nincs értelme arról beszélni, ez kinek a biznisze. A beszerzések kórházanként néhány millió forintos egyszeri kiadást jelentenek, aminek a fedezetét decemberben az egészségbiztosító már átutalta.

A tárca sajtóirodája közleményében kiemelte, hogy évente több mint 100 millió forint értékben károsítják meg a betegeket. A lopások visszaszorítására eddig alkalmazott módszerek mind kudarcot vallottak, köztük a biztonsági szolgálat és a központi széf is. A kommüniké kitér arra is, hogy a vizitdíj következtében valóban csökkent az orvoshoz fordulások száma, „de ez előny, hiszen a háziorvosok is arról számolnak be, hogy azok nem fordulnak háziorvoshoz, akiknek nem is indokolt”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.