Ötpárti egyeztetés: nincs megállapodás a Nabuccóról

A pártok nem tudtak megállapodni sem a Nabucco gázvezeték melletti magyar elkötelezettségről szóló országgyűlési határozatról, sem a projekttel foglalkozó eseti bizottságról a szerdai ötpárti egyeztetésen.

MNO
2008. 03. 05. 13:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem született megállapodás az SZDSZ által kezdeményezett szerdai ötpárti egyeztetésen: a pártok nem tudtak megállapodni sem a Nabucco gázvezeték melletti magyar elkötelezettségről szóló országgyűlési határozatról, sem a projekttel foglalkozó eseti bizottságról. Kóka János, az SZDSZ elnöke az egyeztetés után újságíróknak azt mondta: egyrészt a Nabucco-projektet támogató országgyűlési határozattervezetről szerettek volna egyezségre jutni, másrészt az SZDSZ javaslatára létre akartak hozni egy eseti bizottságot, amelyben fele-fele arányban képviseltetné magát a kormány és az ellenzék. A liberális pártelnök szerint az ötpárti tárgyalás résztvevői a Nabuccót támogató határozati javaslat több mint 99 százalékában egyetértenek, mindössze egy-két szón van vita köztük. Az eseti bizottság ügyében az MDF, az MSZP és az SZDSZ azt támogatja, hogy az kifejezetten a Nabucco-projekt megvalósítására fókuszáljon, a Fidesz és a KDNP pedig azt szeretné, ha a testület a Déli Áramlat szerződésével is foglalkozna.

A Déli Áramlatról kötött orosz-magyar szerződés „ezer sebből vérzik”

Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője ugyanakkor kijelentette: ellent kell mondania Kóka Jánosnak abban, hogy közel lennének a megállapodáshoz, mert szerinte alapvető megközelítésbeli különbség van és az MSZP és a többi párt között. A szocialisták nem támogatják, hogy Magyarország prioritásként kezelje a Nabucco megépítését, a Fidesz viszont ragaszkodna ahhoz, hogy ne „egy projekt”, hanem „a prioritás” legyen Magyarország számára a Nabucco projekt, minden más alternatív vezetékkel szemben – fejtette ki Németh Zsolt. Az eseti bizottságról szólva a fideszes képviselő hangsúlyozta: a Déli áramlat gázvezetékről kötött orosz-magyar szerződés „ezer sebből vérzik”, és a megállapodást „puccsszerűen” kötötte meg a kormány, ezért mindenféleképpen alapos vizsgálat tárgyává kell tenni nem csak a Nabuccót, hanem a Déli Áramlattal kapcsolatos előkészületeteket is.

Fotó: Máté Péter

A szocialista Kovács Tibor erre reagálva azt mondta, az Alkotmány rendelkezik arról, hogy a kormány nemzetközi szerződéseket köthet. Az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett arra, korábban az öt frakcióvezető arról állapodott meg, hogy a Nabucco-projekt támogatására közös országgyűlési határozati javaslatot terjesztenek be és ennek elkészítésével megbízták a Külügyminisztérium államtitkárát. Kovács Tibor szerint ez a javaslat lényegi elemeiben megegyezik az SZDSZ-frakció indítványával, mindkettőnek az a lényege, hogy minden akadályt el kell hárítani a Nabucco-projekt megvalósulásának útjából. A szocialista politikus hozzátette: az eseti bizottság felállítását is támogatják, bár erre a feladatra alkalmasnak tartanák a gazdasági bizottságot is.

Kóka egy héten belül újra tárgyalóasztalhoz ülne

Kóka János kérdésre válaszolva elmondta: folytatják az egyeztetést, és azt szeretné, ha egy héten belül újra tárgyalóasztalhoz tudnának ülni, hogy minél hamarabb az Országgyűlés elé kerüljenek a javaslatok. A liberális pártelnök megjegyezte: a pártok képviselői most saját frakcióikkal egyeztetnek, így kiderül, a Fidesz el tud-e tekinteni attól, hogy a Nabuccóval foglalkozó eseti bizottság vizsgálja a Déli áramlat szerződését is. Tájékoztatása szerint az öt párt egyetértett abban, hogy a Nabucco nemcsak energiapolitikai, de geostratégiai és biztonságpolitikai program is, amely nem kizárólag a gázellátásról szól, hanem arról is, Magyarország és Európa hogyan tud több lábra állni az energiapolitikájában. Kóka János közölte: azok az orosz vezetékek, amelyek különböző országok együttműködésével szállítanak gázt, csak arra alkalmasak, hogy az orosz gáz Európába juttatásának tranzitkockázatot csökkentsék. Németh Zsolt ugyanakkor úgy vélte, mondhatja a kormány, hogy több vezeték, több biztonság, a Fidesz szerint a több orosz vezeték nagyobb egyoldalú energiafüggőséget jelent. „Most bemutattuk, milyen az ötpárti egyetértés magyar módra” – jegyezte meg a tájékoztató végén Kóka János, aki szerint a tárgyalóteremben „konszenzuálisabb” volt a hangulat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.