Sólyom-Kaczynski: megőrizni a lengyel-magyar barátságot

A magyar és a lengyel köztársasági elnök levélben köszöntötte a magyar-lengyel barátság napja szerdai debreceni programsorozatának résztvevőit. Az eredeti tervek szerint mindkét államfő részt vett volna a debreceni programokon, de Lech Kaczynski belpolitikai okokra hivatkozva lerövidítette hivatalos magyarországi látogatását, ezért maradt távol a megemlékezéstől.

MNO
2008. 03. 26. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyel államfő levelében – amelyet Robert Draba államtitkár olvasott fel – a partneri együttműködés, az összefogás jelentőségét hangsúlyozta. Fontosnak nevezte a határon átívelő együttműködést, a testvérvárosi kapcsolatok ápolását. Kifejtette: országaink partnerek a NATO-ban, az Európai Unióban, s hogy együtt kell megoldanunk az egyesült Európa problémáit. Lech Kaczynski reményét fejezte ki, hogy eredményes lesz az együttműködés a visegrádi országokkal is. Sólyom László – akinek üzenetét Bitskey Botond helyettes államtitkár tolmácsolta – arra kérte a résztvevőket, hogy őrizzék meg a magyar-lengyel barátság kincsét, amelyhez minden kor hozzátett valamit. Az államfő levelében felidézte a magyar és a lengyel történelem közös eseményeit egészen az államalapítástól napjainkig.

A Református Kollégium Oratóriumában rendezett ünnepség házigazdája, Bölcskei Gusztáv református püspök a szabadság szeretete, a felebaráti szeretet és a kiengesztelő szeretet hármas igazságáról beszélt, ami – mint mondta – tetten érhető a magyar-lengyel barátságban. Utóbbi kapcsán a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke felidézte II. János Pál pápa 1991-es debreceni látogatását, amikor a pápa az ökumené jegyében beszédet mondott a Református Nagytemplomban, majd személyesen helyezte el a kiengesztelés koszorúját a katolikusok által elhurcolt protestáns gályarabok emlékművén. Kósa Lajos, Debrecen polgármestere és Adam Wasilewski, a testvérváros Lublin polgármestere egyaránt arra hívta fel a figyelmet, hogy gyerekeinknek sűrűbben kell látogatniuk egymást a mélyen gyökerező barátság megtartása, őrzése érdekében.

A barátság nap résztvevői ezután elmentek a Gályarabok emlékművéhez, majd a Bem téren felavatták és megkoszorúzták az 1484-49-es forradalom és szabadságharc hős tábornokának, a lengyel Bem Józsefnek a domborművét. A megemlékezéseken részt vett Lengyelország budapesti és Magyarország varsói nagykövete is. A Magyar-Lengyel Barátság Napján mintegy száz testvérvárosi polgármester, egyetemi oktató, kisebbségi önkormányzati vezető és számos civil szervezet képviselője van jelen. A két ország parlamentje 2007-ben nyilvánította március 23-át a magyar-lengyel barátság napjává, amit 2006-ban a győri Magyar-Lengyel Pilsudski Történelmi Társaság kezdeményezett. Ettől az időponttól minden évben felváltva egy-egy lengyel, illetve magyar város ad otthont a megemlékezéseknek. Idén Debrecenben egyhetes programsorozatot tartanak, amelynek középpontjában az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója áll. Szerdán délután a magyar-lengyel kapcsolatokat bemutató kiállítást nyitottak meg a Debreceni Egyetemen, a Kölcsey Központban önkormányzati fórumot tartottak, este pedig lengyel-magyar táncház zárja a nap programsorozatát.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.