Ahogy a kormány politikájának egészében, úgy az oktatáspolitikában is a szavak és a tettek még köszönő viszonyban sincsenek egymással – szögezte le Szijjártó Péter, rámutatva: a Gyurcsány-kormány intézkedései gyakorlatilag szétverték a magyar oktatási rendszert. A Fidesz kommunikációs vezetője szerint ennek alapvetően három oka van.
Szijjártó első okként az iskolabezárást említette. Mint fogalmazott, a kormány több száz kistelepülési iskolát lehetetlenített el vagy zárt be. Ezzel a kistelepülésen élők esélyegyenlőségét alapvetően csökkentették, megszüntették, gyakorlatilag arra kényszerítenek családokat és kisgyerekeket, hogy sok-sok kilométerre lévő településekre járjanak tanulni, ami nem csak sok idő, de pluszköltség is egyben – fűzte hozzá a fidesz.hu tájékoztatása szerint.
„A kormány döntése nyomán több ezer pedagógust bocsátottak el, miközben az alacsony fizetéseik miatt így is sok pedagógusnak okoz gondot saját életkörülményeinek biztosítása” – említette a második okot Szijjártó.
Végső okként a Fidesz szóvivője a tandíj bevezetését említette. Ezzel kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, hogy az újabb sarccal a kormány elvette annak lehetőségét, hogy a felsőoktatásba való felvételizésnél kizárólag a fiatalok tudása, tehetsége és szorgalma legyen a döntő. Ezzel a határozattal a tehetséges, ámde szerényebb anyagi körülmények között élő fiatalokat kizárta a felsőoktatásból – emelte ki.
Azok a döntések, melyek eddig az oktatáspolitika terén megszülettek, soha nem látott mélységbe sodorták a magyar oktatáspolitikát, csak a tandíj bevezetésének hírére 24 ezerrel csökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma – összegezte a Fidesz álláspontját Szijjártó Péter, rámutatva: ezek a döntések a Fidesz számára elfogadhatatlan és igazságtalan döntések.