A Kórházszövetség csak egyeztetett reformot támogat

A Magyar Kórházszövetség csak olyan egészségügyi szerkezetváltást támogat, amely komplex módon, az ellátási szinteknek megfelelő, a szakmai szervezetekkel egyeztetett programot és időben megvalósítható célt tűz ki – közölte Varga Ferenc, a szövetség elnöke pénteken Debrecenben, a kongresszus befejezését követő sajtótájékoztatón.

MNO
2008. 04. 04. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kórházszövetség XX. kongresszusának állásfoglalását ismertetve kiemelte: az egészségügyi ellátórendszer évek óta mély strukturális, funkcionális és finanszírozási válsághelyzettel küzd, melyek időnként a közvetlen betegellátást is veszélyeztetik.

Ugyanakkor a Magyar Kórházszövetség „a hazai és nemzetközi mutatók alapján, a lakossági szükségletek magas színvonalú kielégíthetőségét szem előtt tartva támogatja a magyar egészségügy átalakítását”, de – mint az állásfoglalásban megállapítják -, az eddigi reformlépésekből hiányzik a hosszú távú stratégiai koncepció, a végrehajtott változtatások nem vették figyelembe a szakma és a szakmai szervezetek véleményét.

A szakmai szervezet volt, jelenlegi és leendő elnöke – Golub Iván, Varga Ferenc és Rácz Jenő – egybehangzóan erősítették meg, hogy szövetségük az egészségügy alapvető megváltoztatásának folyamatában nem ért egyet olyan intézkedések bevezetésével, amelyek zavarják a fő cél elérését, vagyis a magyar lakosság egészségének megőrzését, javítását, és a betegek számára sem fogadhatók el.

A reformfolyamat támogathatósága alapvető követelményének tekintik az egészségügyi dolgozók megbecsülését, munkájuk erkölcsi és anyagi elismerését.

A 130 tagkórházat tömörítő szervezet következetesen fellép az egészségügyből történő fiskális szemléletű pénzkivonás minden formája ellen, tiltakozik a kórházi szféra alaptalan lejáratása ellen, s elvárja, hogy az egészségügyi dolgozók munkáját társadalmi hasznosságuknak megfelelően becsüljék meg.

A kórházszövetség vezetői – mint azt a sajtótájékoztatón hangsúlyozták – továbbra is az egybiztosítós egészségbiztosítási modellt támogatják. Golub Iván ehhez hozzátette: olyan biztosítási csomagot támogatnak, amelyben minden magyar állampolgár számára szavatolható az ellátáshoz való, államilag támogatott hozzáférés. Ezen túl pedig aki akar és teheti, köthessen akár pluszbiztosítást is – tette hozzá.

A Magyar Kórházszövetség pénteken Debrecenben befejeződött XX. kongresszuságnak állásfoglalása végezetül leszögezi: a reformfolyamat ne politikai érdekeket, hanem szigorúan szakmai célokat szolgáljon. Fontosnak tartják azt is, hogy a szövetséget és más szakmai szervezeteket érdemi vitapartnerként vonják be a döntések előkészítésébe.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.