A bűnmegelőzési tevékenység fontos része, hogy az áldozatok minél könnyebben és lehetőleg maradandó lelki károsodás nélkül földolgozzák az őket ért traumákat – mondta az alezredes. Hozzátette: különösen fontos ez a gyermekkorúak esetében. Csongrád megyében Szeged után Mórahalmon is kialakított gyermekmeghallgató helyiségben főként az olyan kiskorúakat kérdezik ki, akik nemi erkölcs elleni bűncselekmény vagy rablás áldozatai lettek.
A gyermekkorú sértetteknek csak akkor kell vallomást tenniük, ha a hatóságok semmilyen más bizonyítékot nem találnak, s az ilyen meghallgatásokon minden esetben pszichológus is részt vesz – hangsúlyozta Zélity László. A gyerekbútorokkal, játékokkal berendezett szobában igyekeznek olyan körülményeket teremteni, ahol a gyerekek feloldódnak, a meghallgatást pedig videokamerával rögzítik, hogy a kiskorúnak lehetőleg ne kelljen az eljárás során később vallomását megismételnie – tudatta a kapitány.
A szegedi rendőrkapitányság területén – ahol 220 ezren élnek – az elmúlt évben a tizenegyezer bűncselekmény között mintegy ötven olyan akadt, melynek gyermekkorú volt a sértettje. Bár ez a szám viszonylag alacsony, az ilyen bűncselekményekből „egy is sok” – fogalmazott Zélity László. Az alezredes szerint nemcsak a rendőrségnek, hanem az egész társadalomnak is mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a gyerekek ne váljanak bűncselekmények áldozatává.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.