Baka András kerülhet a legfelső bírói székbe

Sólyom László köztársasági elnök szerdán mutatja be jelöltjét a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztére a parlamenti pártok frakcióvezetőinek – tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal kedden az MTI-t. Sajtóértesülések szerint Baka András kerülhet Lomnici Zoltán helyére.

MNO
2008. 04. 29. 10:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök szerdán öt órára várja a pártok frakcióvezetőit, hogy bemutassa a jelöltet a Sándor-palotában. Sajtóinformációk szerint a jelölt Baka András, a strasbourgi emberi jogi bíróság 1991-2007 közötti magyar bírája.

A köztársasági elnök először a Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökével, Lomnici Zoltánnal találkozott február első napjaiban. Később napvilágra került információk szerint a találkozón Sólyom László közölte a főbíróval: más jelöltet keres a posztjára. Ezután az államfő találkozott az öt ítélőtábla elnökével, majd a múlt héten fogadta a 19 megyei bíróság és a Fővárosi Bíróság elnökét is.

Kumin Ferenc, az államfői hivatal főosztályvezetője a találkozók előtt a távirati irodának azt mondta: a tárgyalásokon nem konkrét jelöltek, hanem a bírói szervezettel kapcsolatos aktuális kérdések kerülnek szóba. Az államfő a szakmai és civil körök véleményét korábban is kikérte a jelöléseket megelőzően, és a jövőben is így jár el – tette hozzá Kumin Ferenc. A Legfelsőbb Bíróság elnökének hatéves megbízatása idén június 24-én jár le. Az új főbírót az államfő jelöli, és az Országgyűlés választja meg kétharmados többséggel.

A Heti Világgazdaság február végi számában arról írt, hogy a lehetséges új jelölt, az 55 éves Baka András a strasbourgi emberi jogi bíróság 1991-2007 közötti magyar bírája. Baka András az első szabad választások után tagja volt az MDF parlamenti frakciójának, a pártba viszont nem lépett be. A hetilap arra is felhívta a figyelmet, hogy az új hazai főbíró személye körüli vita szinte intézményesen be van kódolva a jelölési procedúrába. A potenciális LB-elnök alkalmasságáról ugyanis a parlamenti voksolás előtt annak az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak kell majd véleményt mondania, amelyet a még hivatalban lévő, ám hamarosan távozni kényszerülő aktuális LB-elnök vezet.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.