Elfogadta a kormány a turizmustörvény-javaslatot

A kormány szerdai ülésén elfogadta a turizmustörvény-javaslatot, amelynek célja egyebek mellett, hogy meghatározza a turizmussal kapcsolatos állami és önkormányzati feladatokat, a turisztikai tevékenységek gyakorlásának általános feltételeit - mondta Bajnai Gordon, a területért felelős önkormányzati és területfejlesztési miniszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón Budapesten. Váratlanul érte a Fideszt a kormány turizmustörvény-javaslata, de a párt szerint is szükség van a jogszabályra.

MNO
2008. 04. 23. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter elmondta: a törvényjavaslat célja továbbá, hogy meghatározza a turizmusban érdekelt állami és egyéb szervezetek együttműködési kereteit, elősegítse a turizmus céltudatos fejlesztéséhez szükséges feltételek kialakítását, valamint a turizmusban működő vállalkozások működését és fejlődését. Bajnai Gordon kiemelte, hogy a törvényjavaslat szerint a turisztikai pályázatokon csak akkor pályázhatnak majd az önkormányzatok, ha az idegenforgalmi adóhoz kapcsolódó költségvetési hozzájárulást turisztikai célokra fordítják.

Jelenleg egy forint idegenforgalomból származó bevételhez az állam két forint támogatást ad. A törvényjavaslat nagyobb hangsúlyt ad a Regionális Idegenforgalmi Bizottságoknak. A kilenc turisztikai régióban továbbra is működni fognak ezek a bizottságok, Regionális Turisztikai Bizottság elnevezéssel, és a korábbi szabályozás helyett egy új miniszteri rendelet állapítja majd meg működésük részletes szabályait.

Bajnai Gordon elmondta: a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) tavaly 500 millió forint költségvetési többletforráshoz jutott, amelyet a 2007. évi utószezon, illetve a 2008. évi előszezon beutazó és belföldi vendégforgalmának élénkítésére használhatott fel, három marketing kampány keretében. A kampányok sikeresek voltak, hiszen az MT Zrt. a vállalt 300 ezer vendégéjszaka-növekedést a tervezett hat hónap helyett 5 hónap alatt teljesítette. Így újabb 500 millió forint marketing támogatást biztosítanak a turisztikai marketing szervezet számára. Wolff Péter, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke azt mondta: sokat ad a szakmának ez a törvényjavaslat, hiszen eddig nem volt kimondva, hogy az államnak vannak kötelezettségei az ágazattal kapcsolatban.

Bajnai Gordon beszámolt arról is, hogy a Világgazdasági Fórum turizmus versenyképességi listáján az előző évihez képest 2008 elején Magyarország mintegy 7 helyet lépett előre, jelenleg 33. helyen áll a vizsgált 130 ország közül. A lista összeállításához egyebek mellett vizsgálják a szabályozási, üzleti környezetet, infrastruktúrát, a humán, kulturális és természeti erőforrásokat. A listán Csehország és Észtország előzte meg Magyarországot a közép-kelet-európai országok közül. A miniszter hozzátette: a lista összeállítói felhívják a figyelmet egyebek mellett arra, hogy „a magyarok vendégszeretete messze nem olyan jó kívülről nézve, mint itthonról gondoljuk”.

A szakmai szervezetek aggályosnak tartják a kormány javaslatát

Váratlanul érte a Fideszt a kormány turizmustörvény-javaslata, de a párt szerint is szükség van a jogszabályra – mondta Bánki Erik, a parlament turisztikai bizottságának fideszes elnöke szerdán. Váratlanul ért minket a bejelentés, hogy mégis az Országgyűlés elé kerül a törvényjavaslat. Egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy milyen törvényjavaslatot fogadott el a kormány, milyen szakmai egyeztetés előzte ezt meg – mondta Bánki Erik, azt követően, hogy az illetékes szakminiszter szerdán bejelentette: a kabinet az Országgyűlés elé viszi a turisztikai törvényjavaslatot. Olyan törvényjavaslatnak kell születnie, amely mögött széles szakmai egyetértés van.

A szakmai szervezetek többsége az eddigi információk szerint aggályosnak tartja a kormány javaslatát – hangsúlyozta az ellenzéki politikus. Bánki Erik szerint egyrészt átfogó jogszabályi keretet kell adnia a törvénynek, másrészt konkrétumokat is tartalmaznia kell, például a támogatásokról. A Fidesz támogatja, hogy ne csak kormányrendeletek, hanem törvény is szóljon a turizmusról, hiszen a szféra nyolc százalékát adja a GDP-nek Magyarországon – tette hozzá.

Napjainkban a magyar turizmus legégetőbb problémái közé tartozik, hogy nem folyik a 15 éves távra tervezett stratégia végrehajtása, nagyon gyenge a nemzeti marketing, valamint bonyolult a jogszabályi és adókörnyezet – mondta Bánki Erik.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.