Gyurcsány Ferenc egy kereskedelmi televíziónak nyilatkozva azt mondta: a rektori konferenciával olyan javaslaton dolgoznak, amely szerint az első évben mindenki az államilag finanszírozott keretben kerülne be a felsőoktatásba, de a második évtől csak 50-60 ezer diák maradhatna ebben a keretben. A rendszer minden évben biztosítaná az átjárást az állami és az önköltséges képzés között – tette hozzá.
Miskolczi Norbert azt mondta: eddig úgy gondolták, hogy a rektori konferencia független, önálló szervezet, s a konferencia eddig tagadta, hogy javaslatát a kormánnyal közösen dolgozza ki. A kormányfő azonban most „elszólta magát” – közölte. A konstrukcióról úgy vélekedett: „könnyen lehet azt mondani, hogy ez tandíj, csak más köntösbe bújtatva”. A népszavazás ugyanakkor egyértelművé tette a kormány számára, hogy Magyarország nem akar tandíjat.
Kitért arra, hogy a HÖOK eddig még nem látott ezzel kapcsolatban semmilyen javaslatot, várják a konferencia elképzeléseit. Miskolczi Norbert megjegyezte: minden héten nem kellene reformot kitalálni, legalább egy egyetemi képzési időtartamot, öt évet meg kellene várni, hogy látni lehessen az eredményeket, következményeket. Nem kellene sietni – tette hozzá.
Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia elnöke az MTI megkeresésére csak annyit közölt: azt követően nyilatkozik a részletekről, hogy a konferencia plénuma megtárgyalta a javaslatot.
Az MTI információi szerint a rektori konferencia április 22-én tárgyalja a tandíjról szóló javaslatot.
(mti)