Megfigyelés: Alkotmánybírósághoz fordulhat a Fidesz

A Fidesz az önkormányzatok nemzetbiztonsági védelme miatt az Alkotmánybírósághoz fordul, vagy az érintett önkormányzati vezetők panasszal élnek a nemzetbiztonsági bizottságnál, illetve a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszternél. Erről Kósa Lajos és Demeter Ervin beszélt az ellenzéki párt elnökségi ülése után, kedden. A miniszterelnök kedden aláírta a határozatot, de az ellenzéki fölvetések ellenére sem módosították a rendeletet. • Támadás az önkormányzatok ellen • Lehallgatási ügy: „Ennél már nincs lejjebb” + Képriport• TÖOSZ: Pontosításra szorul az önkormányzatok nemzetbiztonsági védelem alá helyezése

MNO
2008. 04. 22. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kósa Lajos elmondta, hogy az elnökségi ülésen két lehetőség vetődött fel, az egyik, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak, mert szerintük az ügy súlyosan alkotmányellenes. A nemzetbiztonsági törvény ugyanis nem ad felhatalmazást a kormánynak arra, hogy a nemzetbiztonsági megfigyelést kiterjessze az önkormányzatokra, ahol választott képviselők ülnek – fűzte hozzá.

Fotó: Éberling András

A másik lehetőség, hogy a nemzetbiztonsági törvény szerint az érintettek – vagyis a polgármesterek, a fejlesztési tanácsok elnökei, a megyei közgyűlési elnökök – panaszeljárást kezdeményezhetnek a nemzetbiztonsági bizottságnál, illetve Szilvásy Györgynél abban az esetben, ha a titkosszolgálatok működésében súlyos törvénytelenséget vagy zavart észlelnek – tette hozzá a Fidesz alelnöke, aki szerint a két lehetőség közül az egyiket mindenképpen „meglépik”.

Kósa Lajos arra reagálva, hogy a miniszterelnök aláírta a rendeletet, elmondta: a nemzetbiztonsági törvény egyáltalán nem ad lehetőséget az önkormányzatok megfigyelésére, sem önként, sem kötelezően. A törvénytelenségben nem tudunk együttműködni – tette hozzá a politikus, aki közölte: nincs tudomásuk arról, hogy a titkosszolgálatok emberei eddig megkerestek volna önkormányzatokat a védelemről szóló együttműködés ügyében. Szerinte a titkosszolgálat emberei félnek is az ügytől. Mint mondta, egyikük úgy fogalmazott: „már régen nem lesznek ezek kormányon, amikor én még járni fogok a bíróságra, mert törvénytelen utasítást hajtottam végre”.

Kósa Lajos úgy értékelte: a kormány olyan „Rubicont” lépett át, amelyet demokráciákban tilos átlépni: lehetővé tette, hogy a választott képviselőket bírói felhatalmazás nélkül, az igazságügy-miniszter engedélyével lehessen megfigyelni, lehallgatni, náluk házkutatást tartani. Ezzel a lépéssel azt üzeni a kormány, hogy mindent megtehet, amit akar, hatalma megtartása érdekében – fogalmazott a politikus, aki szerint megengedhetetlen és mélyen antidemokratikus az ügy.

Demeter: Politikai célokra használja a nemzetbiztonságot a kormány

Demeter Ervin hangsúlyozta: „kibújt a szög a zsákból”, ezzel az üggyel beigazolódott, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalt politikai célokra kívánja felhasználni a kormány, amely a hatalom megtartása érdekében minden eszközt, így a titkosszolgálatokat is beveti. Mindkét fideszes politikus hangsúlyozta, hogy 2008 márciusa előtt az önkormányzatokra nem terjedt ki a nemzetbiztonsági védelem, csak a fővárosi önkormányzat és a megyei önkormányzatok hivatalaira. Szerintük Szilvásy Györgynek az az érvelése sem igaz, hogy az önkormányzatok megállapodás alapján kapnak nemzetbiztonsági védelmet, mert a kormányhatározat az önkormányzatokat a kötelezően megfigyelendő körbe utalja.

Mindkét fideszes politikus hangsúlyozta, hogy 2008 márciusa előtt az önkormányzatokra nem terjedt ki a nemzetbiztonsági védelem, csak a fővárosi önkormányzat és a megyei önkormányzatok hivatalaira. Szerintük Szilvásy Györgynek az az érvelése sem igaz, hogy az önkormányzatok megállapodás alapján kapnak nemzetbiztonsági védelmet, mert a kormányhatározat az önkormányzatokat a kötelezően megfigyelendő körbe utalja. Kósa Lajos szerint az uniós pénzek elosztására való hivatkozás is „nevetséges érv”, mert például a megyei fejlesztési tanács is bekerült a nemzetbiztonsági védelem alá, holott nem dönt semmiről, hiszen minden jogköre átkerült a regionális fejlesztési tanácshoz. Másrészt pedig ebből a logikából az következik, hogy akkor a kormány az uniós pénzekre pályázó állampolgárokat és vállalkozásokat is meg akarja majd figyelni – mondta.

Demeter Ervin arról is beszélt, hogy már Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója kinevezésekor is alapos volt a gyanú, hogy a kormány politikai célokra kívánja felhasználni titkosszolgálatokat, ami miatt a Fidesz és a KDNP ki is vonult a nemzetbiztonsági bizottságból. Az MTI kérdésére, hogy a mostani ügy miatt visszaülnek-e a testületbe, Demeter Ervin azt mondta: akkor tudnak visszamenni a nemzetbiztonsági bizottságba, ha remény van arra, hogy ott érdemi munka folyjon, és megnyílik a valódi ellenőrzés lehetősége.

Arra a felvetésre, hogy Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter azt nyilatkozta, ő a kormányülésen nem hallott erről a kormányhatározatról, Demeter Ervin azt mondta: értesülései szerint államigazgatási egyeztetésen nem járt ez a határozat, minden jel arra mutat, hogy ez Szilvásy György és Gyurcsány Ferenc „közös szerzeménye”, rajtuk kívül nem tudott róla a kormány egyetlen tagja sem.

Gyurcsány aláírta a határozatot

A miniszterelnök a kormánykabinet ülésén aláírta a nemzetbiztonsági védelemről szóló kormányhatározat módosítását, amely alapján egyértelműbb lesz, hogy az önkormányzati szférában ez az együttműködés nem kötelező. Ezt a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter jelentette be a keddi kormányszóvivői tájékoztatón.

Fotó: Tóth Tibor

Szilvásy György hangsúlyozta: nem történt tartalmi módosítás, ugyanakkor szerették volna, ha a napi jogi kérdésekkel nem foglalkozók számára is egyértelművé válik ez a kérdés. A titokminiszter közölte: nyitottak a kormányhatározat alapjául szolgáló nemzetbiztonsági törvény módosítására, ha az ellenzéknek problémája van egyes rendelkezéseivel vagy a garanciális elemekkel.

Arra a felvetésre, hogy a Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul a jogszabály miatt, Szilvásy György azt mondta, a kormány nyitott szakmai szempontok figyelembevételére, de ha a nemzetbiztonsági törvénnyel 1995 óta nem volt alkotmányossági aggály, akkor valószínűleg most sem lesz.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.