Puskával fektette meg a jegyző a falopáson ért cigányokat

Falopáson ért cigányokra fogott puskát Dány felfüggesztett jegyzője – állítja a helyi cigány kisebbségi önkormányzat vezetője. Szajkó Béla szerint az is előfordult, hogy a jegyző megpofozott egy segélyért folyamodó idős asszonyt. A Pest megyei településen 550 cigány él, az önkormányzati vezető szerint 98 százalékuknak nincs munkája.

Pálffy Lajos
2008. 04. 23. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A puskás fenyegetés időpontjára nézve eltérően nyilatkozott Szajkó Béla és Dány megbízott jegyzője. Szajkó szerint tavaly történt a dolog, míg Jánosik György arról beszélt az MNO-nak, hogy 2-3 éve, télen lehetett az eset. Ez utóbbi visszaemlékezés állhat közelebb a valósághoz, hiszen az említett jegyzőt – a megyei közigazgatási hivatal javaslatára, szakmai okok miatt –, még 2006 folyamán felfüggesztették hivatalából.

A ma már nehezen felderíthető történet valószínűleg úgy indult, hogy dányi cigányok – mivel nem volt fűtőanyag a háznál –, négyen, két gyerekkel elindultak fát vágni az erdőre. Erről értesülhetett az akkor még hivatalban lévő jegyző, aki a mezőőr társaságában egy terepjáróval érkezett a helyszínre és lopáson érte a sértetteket.

Ezek után került valahogy a mezőőr puskája a jegyző kezébe, aki a hóba fektette a cigányokat, majd – Szajkó Béla elmondása szerint – föl s alá „zavargászta” őket. Szajkó Béla úgy tudja, annyira komoly volt a helyzet, hogy a két gyerek bepisilt ijedtében. A kisebbségi önkormányzat vezetője arról is beszámolt, hogy korábban a jegyző úgy megpofozott egy, a hivatalban segélyért megjelenő idős asszonyt, hogy „annak még most is fáj a lába”.

Az bizonyos, hogy a helyi romák nem voltak megelégedve a jegyző ténykedésével, mert tavaly nyáron – egy évvel a felfüggesztése után –, tüntetést szerveztek a háza elé, amit a Gödöllői Rendőrkapitányság rendőrei biztosítottak. Szajkó Béla szerint ekkor nyolc testőr védte a felfüggesztett jegyzőt és annak Kossuth utcai házát.

Mindezek ellenére Dány – a mai léptékek szerint – biztonságos helynek számít – mondta el Gódor András polgármester. Véleményét a körzeti megbízott is megerősítette. A 4300 lelkes településen csak a „szokásos” kisebb vagyon elleni bűncselekmények fordultak elő az utóbbi években.

Az ország más vidékeihez hasonlóan itt is borzasztó körülmények között él telepén a cigányság, munkája nincs szinte senkinek. A kisebbségi önkormányzat vezetője alkalmaz cégénél ugyan néhány embert, de a túlnyomó többség a segélyekből él. A telep útjai sárosak, járhatatlanok, a közműveket – a fizetés elmaradása miatt – kikapcsolták a szolgáltatók – mondta Szajkó Béla, aki elhatározta, hogy a sajtó segítségével országos ügyet csinál a puskás jegyző és a megfektetett cigányok esetéből.

(Az MNO megpróbálta megkeresni a történet főszereplőjét is, de nem jártunk sikerrel.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.