Répássy Róbert (Fidesz) és Rubovszky György (KDNP) az Országgyűlésnek múlt héten benyújtott, a büntető törvénykönyv módosítását kezdeményező javaslata további fokozott büntetőjogi oltalmat kíván biztosítani a társadalom legvédtelenebb, legkiszolgáltatottabb tagjainak, a gyermekeknek és az idős embereknek.
A parlament honlapján olvasható előterjesztés szerint minősítő körülménynek számítana, ha az emberölést, a testi sértést, a kényszerítést, az emberrablást, az erőszakos közösülést, a szemérem elleni erőszakot, a csalást, a rablást, a kifosztást és a zsarolást idős ember vagy gyermek ellen követik el.
Bárándy Gergely (MSZP) a sajtótájékoztatón emlékeztetett a Legfelsőbb Bíróság büntető kollégiumának egyik állásfoglalására, amely szerint súlyosbító körülmény, „ha a sértett védtelen, idős, beteg, védekezésre képtelen vagy oltalomra szoruló személy, terhes nő vagy az elkövető közeli hozzátartozója”. A képviselő hozzátette: az állásfoglalást kötelező alkalmazni a bíróságoknak.
A kormánypárti politikus szerint egy 1998-as legfelsőbb bírósági eseti döntés is vonatkozik erre a kérdésre. Elmondta: az eseti állásfoglalás nem kötelező a bíróságok számára, de neki, gyakorló büntetőjogászként soha nem sikerült még bíróságot meggyőznie arról, hogy ezektől az állásfoglalásoktól eltérjen.
A szocialista képviselő hangsúlyozta: pártja az ellenzéki törvényjavaslat tárgysorozatba vételét nem fogja támogatni, mivel az diszkriminatív jellegű. Az MSZP csak akkor támogatja a módosítást, ha valamennyi kiszolgáltatott emberre vonatkozik, azaz a gyermekek és az idősek mellett a mozgássérültek, a szellemi fogyatékosok és terhes nők is védelmet kapnak – jelentette ki Bárándy Gergely.
Kitért arra, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagjaként kezdeményezte, a testület vizsgálja meg, valóban súlyosabb büntetést kap-e az, aki időskorú, gyermek, mozgássérült, szellemi fogyatékos és terhes nő ellen követi el a bűncselekményt. A szocialista politikus szerint a vizsgálat után kell eldönteni, módosítják-e a törvényt.
Répássy Róbert, a Fidesz jogi kabinetvezetője reagálásában a távirati irodának azt mondta, sajnálják, hogy az MSZP éppen a gyermekek és az idősek fokozottabb büntetőjogi védelmét nem támogatja, miközben más társadalmi csoportok, így a kisebbségek esetében megengedhetőnek tartja a pozitív diszkriminációt, és a büntetőjogi védelmet.
A Fidesz frakcióigazgatója hangsúlyozta: a bírói gyakorlat, amely szerint a sértett életkorát súlyosbító körülményként veszik figyelembe, nem a Fidesz javaslata elleni érv, hanem éppen mellette szól, hiszen a parlament már eddig is számos esetben törvényi erőre emelte a joggyakorlatot.
Répássy Róbert szerint a Fidesz megfontolandónak tartja, hogy a javaslatot kiegészítse más, kiszolgáltatott helyzetben lévő társadalmi csoportok körével. Mint fogalmazott, örömmel vennék, ha a szocialisták a javaslat jobbítására törekednének és nem az elutasítására. Hozzátette ugyanakkor, hogy az MSZP elutasítása ellenére a Fidesz fenntartja javaslatát, és amennyiben parlamenti többséget szerez, törvénybe foglalja a gyerekek és az idősek fokozottabb büntetőjogi védelmét.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.