Új „felsőház” alakul? Vegyék be a cserkészeket is!

Ötpárti megegyezéssel nyújtották be az Országgyűlésnek a nemzeti fenntartható fejlődési tanács megalakításáról szóló határozati javaslatot; a testület Magyarország hosszú távú fejlődési lehetőségeivel foglalkozik majd – mondta Szili Katalin expozéjában kedden a parlamentben. A Fidesz képviselője javaslatában a Magyar Cserkészszövetség felvételét indítványozta a tanácsba. • Jakab: A magyar agrárgazdaság nehéz helyzetbe került

MNO
2008. 04. 29. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslatot ötödmagával jegyző házelnök ismertetése szerint a 30-35 fős tanács a civilek, az érdekképviseletek, a kormány és a parlamenti frakciók párbeszédének terepe lesz a fenntartható fejlődési stratégiáról, a 2025-től 2030-ig érvényes gazdasági, szociális, ökológiai, kulturális kérdésekről. A negyedévente ülésező tanács kétharmados többséggel hozza majd meg döntéseit, tagjai díjazásban nem részesülnek – mondta Szili Katalin, aki a megalakuló testület első elnöke lesz, hiszen a tanácsot a mindenkori házelnök vezeti majd.

A tanácsnak négy társelnöke lesz, egyet a kormány delegál, hármat pedig a testület tagjai maguk közül választanak ki úgy, hogy egy társelnökre a Magyar Tudományos Akadémia, egyre az ellenzéki parlamenti pártok képviselőcsoportjai, egyre pedig a civil szervezetek delegáltjai tesznek javaslatot. A tanácsba egy-egy tagot delegálhatnak a parlamenti pártok képviselőcsoportjai, három tagot a Magyar Tudományos Akadémia, két-két tagot a gazdasági kamarák, az egyházak, a szakszervezetek, a munkaadói szervezetek, az önkormányzati szövetségek, a szociális ügyekkel, illetve egészségüggyel foglalkozó civil szervezetek, a nemzeti és etnikai kisebbségi szervezetek, a környezet- és természetvédő civil szervezetek, a réteg- és korosztályi civil szervezetek és az oktatási és kulturális civil szervezetek, valamint egy-egy tagot delegálhat a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége és a Rektori és Főiskolai Tanács.

A javaslatot jegyző Tóbiás József (MSZP), Velkey Gábor (SZDSZ), Ékes József (Fidesz) és Katona Kálmán (MDF) pártjuk nevében támogatásukról biztosították a tanács megalakítását. Mindannyian üdvözölték a szintén ötpárti egyetértéssel létrejött jövő nemzedéke ombudsmani posztot, ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy eddig nem sikerült egyetlen jelöltet sem megválasztani a pozícióba.

Többen is fontosnak tartották, hogy a testületnek állandó, stabil tagjai legyenek, Katona Kálmán szerint egy hatékony testület „kvázi felsőházként” is működhet majd. Horváth János (Fidesz) ugyanakkor azt javasolta, hogy a tanácsba vegyék be a Magyar Cserkészszövetséget is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.