A jegyző, a puska és a tolvajláson ért cigányok

Nagy sajtónyilvánosságot kapott néhány hete a fatolvajláson ért cigányokat puskával a hóba fektető dányi jegyző esete. Akkor az MNO is utánajárt az ügynek, de csak az egyik érdekelt felet, a helyi cigány kisebbségi önkormányzat vezetőjét és a polgármestert tudta megszólaltatni  az ügyben. Pedig van a Pest megyei településen történteknek egy másik olvasata is.• Puskával fektette meg a jegyző a falopáson ért cigányokat

Pálffy Lajos
2008. 05. 14. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az április végi tudósításokból a felületes szemlélő számára ugyanis csak annyi derül ki, hogy él Dányban egy háromgyermekes fiatalember, akinek problémái voltak a helyi cigánysággal és nem tudta ellátni elvárható szakértelemmel és kellő gondossággal jegyzői feladatait. Legalábbis ez utóbbit állította róla munkáltatója, a település képviselő-testülete, miután 2006 februárjában fegyelmi eljárást indított Oláh Tibor ellen.

A fegyelmit előterjesztő polgármester, Gódor András a közszolgálati jogviszonyból adódó kötelezettségeinek vétkes megszegésével vádolta meg jegyzőjét. Ezt részletezve megemlítette, hogy Oláh Tibor több esetben is késve készítette el a testületi ülések jegyzőkönyveit (íratta le a magnófelvételeket), jogtalanul írta ki a mezőőri állások betöltésére a pályázatot, és egy esetben pedig még a berekesztés előtt menthető ok nélkül elhagyta a testületi ülést.

Oláh Tibor, aki 2001-ig, a jegyzői állás elnyeréséig a megyei közigazgatási hivatal törvényességi és ellenőrzési főosztályán dolgozott, több ponton is megtámadta a 2006 augusztusában kihirdetett eredményt, amivel őt hivatalából fegyelmi úton eltávolították.

Az előző jegyző kínos levele

A fegyelmi eljárás hátterében Oláh Tibor szerint elsősorban az előző jegyző és a polgármester gyanús ügyletei húzódnak meg. Mint ahogy erről az akkori tudósítások is beszámolnak, a névrokon Oláh Lajos és Gódor András polgármester meglehetősen „vagányul” kezelték a falu ügyeit. A 2001-ben nyugdíjba vonult Oláh Lajos ezekről a dolgokról egy levelet írt a polgármesternek, amiből kiderül, hogy a faluban hétköznapi eset volt a helyi rendeletek kozmetikázása, a lezárt jegyzőkönyvek „kiegészítése”.

A levél végül eljutott Oláh Tiborhoz is, aki – vesztére – hivatalból is vizsgálódott az abban felsorolt ügyekben. Elmondása szerint sikerrel is járt, a volt jegyzőt egy területátminősítés kapcsán később hivatali hatalommal való visszaélés miatt el is ítélték. A polgármester ellen jelenleg is eljárások folynak.

Kutakodásával párhuzamosan készítették elő ellene azt a fegyelmi vizsgálatot, amely, mint ahogy azt Oláh elmondta, a testület szerint is szabálytalanul zajlott, és amely miatt munkaügyi pereket is indított. (Oláh a fegyelmi mellett a polgármester által adott teljesítményértékelés miatt is perelt, ezt jogerősen már meg is nyerte a bíróságon. A fegyelmi ügyében első fokon döntés született, amely megszüntette a testület határozatát.)

A cigánykártya?

A romákat puskával a hóba fektető és a segélyért folyamodó cigányasszonyt megpofozó jegyzőről kialakított képet is árnyalják az Oláh Tibor által elmondottak. A fatolvajok tetten érése és a rendőrség megérkezéséig való feltartóztatása Oláh szerint a véletlen műve volt. 2001 decemberében az egyik dányi lakos látta ugyanis a buszról „működésüket”, riasztotta a mezőőrt, aki éppen a jegyzőt fuvarozta haza egy évzáróról. A helyszínre kiérkező két férfi a feléjük irányuló fenyegetőzések mellett végül négy elkövetőt tudott a lopáshoz használt Ladában marasztalni a 15 tettenértből a rendőrség megérkezéséig. Ezalatt valóban ott volt a mezőőr fegyvere a jegyző kezében, aki elmondása szerint akkor vette fel azt a hóból, amikor a telefonálás miatt az leesett tulajdonosa válláról. (A falopáson ért romákat végül 2002 elején pénzbüntetésre ítélték.)

A másik, 2003 szeptemberében történt esetben egy kutyatámadás miatt általa megbírságolt nő ment be panaszkodni a hivatalba. A hangoskodásra az ügyintézői szobában megjelenő jegyző – elmondása szerint – csak úgy tudta elhárítani a szitkozódó arcára, szemére irányuló támadását, hogy ellökte magától. A termetes asszony végül a fenekére esett és kiabálva elhagyta a hivatalt. Később az egyik háziorvosnál megpróbált látleletet vétetni, de nem volt rajta semmilyen sérülés.

Ezeket az ügyeket vették elő azok, akik a fegyelmivel elküldött jegyző háza elé hívták tüntetni tavaly nyáron a helyi cigányságot.

Oláh Tibor arról is beszámolt, hogy a cigányok között a regisztrált munkanélküliek száma valóban nagyon magas Dányban, de feketén szinte mindenki dolgozik valahol, csak néhány család van, akik a segélyekre alapozzák a családi költségvetést.

(A fegyelmivel elbocsátott jegyző 1995-ben, az OTDK-n kiemelt első díjat kapott Dány a szegregáció és a deviancia tükrében című dolgozatáért.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.