A részleteket a szerződés aláírása, illetve az Európai Unió jóváhagyása után hozzák nyilvánosságra. A Daimler-Benz szerdai bejelentése szerint Kecskeméten építi meg új gyártóüzemét, ahol a prémiummárkás Mercedes A és B osztályú gépkocsitípust gyártják majd.
A kormányfő emlékeztetett arra: Magyarország legalább három országgal versenyzett a kezdeti 200 milliárd forintos beruházásért, amely közvetlenül 2.500 munkahelyet teremt a környékben, a beszállítói körben pedig további 10 ezer munkahelyet létesít. Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a befektetésért folyó versenyben Magyarország mellett nemcsak a támogatás mértéke szólt – hiszen a többi ország is az uniós keretek között adható maximumot ajánlotta -, hanem a Kecskemét környékén rendelkezésre álló modern közlekedési infrastruktúra, illetve a tárgyalások során a Garamhegyi Ábel külgazdasági kormánybiztos vezette beruházás-ösztönzéssel foglalkozó csoport – köztük az ITD Hungary – a német cég döntés előkészítéséhez rendkívüli magas minőségben, pontosan és gyorsan adott információt.
Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett: 2008 sok tekintetben trendforduló lehet, hiszen a magyar gazdaság iránt erősödik a bizalom, amit nemcsak a mostani bejelentés mutat, hanem az is, hogy az Európai Unió vélhetően szerdán dönt az Európai Innovációs és Technológiai Intézet központjának budapesti helyszínéről is. Magyarország polgárai is elhihetik, hogy jó úton halad az ország – tette hozzá.
Kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta: a 2009-ben induló beruházással megvalósuló üzemben kezdetben, 2011-ben 100 ezer darab Mercedes A és B kategóriájú kocsit gyártanak majd Kecskeméten. Reményei szerint a Daimler-Benz cég is – hasonlóan az Audihoz – az indulás után a sikereket látva növeli magyarországi fejlesztését.
A csökkenő iparűzési adó, a város logisztikai helyzete, a főiskolai és a szakiskolai oktatás és az egyéb feltételek gyors biztosítása alapvetően hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Daimler-Benz Kecskeméten építi fel új gyártóüzemét – mondta az MTI-nek szerdán Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere. Emlékeztetett arra: a közgyűlés gazdaságélénkítést szolgáló korábbi döntése értelmében a helyi iparűzési adó 2 százalékról fokozatosan 1,5 százalékra csökken öt év alatt a városban. A német fél beruházást előkészítő szakemberei átvilágították Kecskemétet, felmérték az infrastruktúra, a szakképzés, a munkaerőpiac, az egészségügy és a szociális ellátás rendszerét, a város gazdálkodását és adórendszerét – mondta a polgármester. A város különböző kedvezményeket nyújt a német befektetőnek, amelyeket azonban egyelőre nem hoznak nyilvánosságra.
(mti)