Balos bojkott: elmaradt az Advertum-ügy meghallgatása

Határozatképtelenség miatt csütörtökön elmaradt az úgynevezett Advertum-ügyben meghallgatásra kijelölt összevont országgyűlési bizottság rendkívüli ülése, miután a szocialista képviselők nem jelentek meg. Az ellenzék a kormányt, míg Keller László pénzügyi államtitkár Varga Mihály egykori pénzügyminisztert teszi felelőssé egy állami kezességvállalásért. A Fidesz kezdeményezi a bizottság ülésének összehívását a jövő hétre. • A kormány tudta: biztonsági kockázatot jelent az Advertum-ügy?

MNO
2008. 06. 19. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottsága, valamint a sport- és turisztikai bizottság együttes ülésén Veres János pénzügyminisztert hallgatták volna meg az Advertum Kft. részére nyújtott kormányzati hitelgarancia témájában. A miniszter helyett államtitkára, Keller László jelent meg.

Az MNO azzal a kérdéssel kereste meg a kulturális és sajtóbizottság két szocialista tagját, hogy miért nem vettek részt a rendkívüli ülésen. Jánosi György és Alföldi Albert távolmaradásukat szabadsággal és külföldi távolléttel indokolták.

A fideszes képviselők felháborítónak mondták, hogy a kormánypárti képviselők távollétükkel „bojkottálták” az ügy napirendre vételét, valamint azt, hogy bár korábban időpontot egyeztettek Veres János miniszterrel, ő nem jelent meg a testület előtt.

Halász János (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy a pénzügyminiszter meghallgatását azért kezdeményezték, mert a kormány olyan, 2,1 milliárd forint értékű garanciát adott egy magáncégnek, amelyből a cég országos médiahálózatot építhet. Szijjártó Péter (Fidesz) szerint a szocialista képviselők azért bojkottálták az ülést, hogy megmentsék a pénzügyminisztert, illetve államtitkárát attól, hogy kínos kérdésekre választ kelljen adnia.

Keller László a mindössze negyedórás ülésen azt mondta: a pénzügyminiszterrel együtt készen állnak a kérdések megválaszolására. Az államtitkár az ülést követően rögtönzött sajtótájékoztatót tartott, ahol arról beszélt: a kormányzati kezességvállalásra éppen a Fidesz-kormány egy 2001-es kezességvállalása miatt volt szükség. Mint mondta, a mostani kezességvállalással akarják visszaszerezni a pénzt. Jelezte azt is: nem kötöttek szerződést, ennek csak a lehetőségét teremtették meg a hitelgarancia-vállalással. Közölte azt is, „cáfolja” a fideszes képviselőknek azokat a kijelentéseit, melyek szerint az MSZP médiabirodalmat akar kiépíteni az ügylet hátterében.

Keller László kérdésre elmondta: a további (a Fidesz által vitatott) 2,1 milliárd forintos kezességvállalás célja, hogy azt utánpótlás-nevelésre fordítsa a cég, már amennyiben megkötik a szerződést. A kormánynak gyakorlatilag arról kellett döntenie: vagy megkísérli megmenteni a labdarúgást, vagy hagyja bedőlni az első és másodosztályú csapatok bajnokságát – fogalmazott. Azokra az újságírói kérdésekre, a kormány kapott-e jelentést arról, hogy nemzetbiztonsági kockázatok merülhetnek fel az egyik érintett vállalkozóval kapcsolatban, az államtitkár azt közölte, nincs tudomása nemzetbiztonsági vizsgálatról.

Az államtitkárt követően ugyancsak rögtönzött sajtótájékoztatót tartott Halász János és Bánki Erik fideszes képviselő, akik bejelentették: a jövő hétre kezdeményezik mindkét bizottság összehívását. Mint mondták, egyebek mellett arra akarnak választ kapni: mire fordítja a magáncég a kormányzati kezességvállalással kapott 2,1 milliárd forintot? Azt hangoztatták, egy ilyen jelentős kötelezettségvállalásról a parlament illetékes szakbizottságait a kormánynak tájékoztatnia kell. Az ellenzéki politikusok szerint már a szocialisták is elkerülhetetlennek tartják az előre hozott választásokat, ezért az országos médiahálózat az ő érdeküket szolgálná.

Május végén jelent meg az a kormányhatározat, mely szerint a kormány kezességvállalása mellett 5,2 milliárd forint hitelhez juthat a nyírségi székhelyű és működési területű Advertum Kft. A cég hitelből törleszti a Profi Liga Kft. 3,1 milliárdos adósságát, 2,1 milliárdot pedig országos médiarendszer kiépítésére fordít, hogy a marketingjogokat így hasznosítsa. Az ügyben érintett profi futballklubok a marketing- és reklámjogok átadásáról június első napjaiban tárgyaltak, ám egyezség egyelőre nem született. Az Advertum Kft. rendelkezik – saját közlése szerint – a Nyíregyháza és a Diósgyőr élvonalbeli labdarúgócsapatának marketing- és médiajogaival.

(MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.