Keller László elmondta: a konvergenciaprogram előre meghatározza a kereteket, amelyből nem lépnek ki. Megítélése szerint júniusban az adóelgondolások is világossá válnak, így a nyár folyamán elkészül a költségvetési javaslat. A tőzsdére vonatkozó kérdést illetően Keller kifejtette: az állam nem tervezi új tőzsde alapítását, a magyar tőzsde működőképes, az Új Tulajdonosi Programot a kormány a tervezettnek megfelelően „viszi tovább”. A kedvezőbb félévi prognózis oka az adóbevételek megfelelő alakulása, ugyanakkor a MÁV számára mintegy 43 milliárd forint értékben hoztak előre termelési támogatást a második félévről.
Ismertette: májusban a vártnak megfelelően többlettel zárt az államháztartás, a szufficit 97,5 milliárd forint volt, a GDP 0,3 százaléka. Májusban az adó- és járulékbevételek a tervezettnek megfelelően alakultak, az szja-bevételek meghaladták, a munkaadói és munkavállalói járulékok alulmúlták a prognózist. A vártnál valamivel nagyobb többlet – a tárca 88,6 milliárdos szufficitet várt májusra – elsősorban a kiadási oldalon keletkezett, zömében a költségvetésben, de a többi alrendszer kiadása is alacsonyabb lett az előrejelzetthez képest. A központi költségvetésben elsősorban az egyedi és normatív támogatások, a lakástámogatások, az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások lettek kisebbek.
A január–májusi hiány a várt 433,6 milliárd forinttal szemben 424,8 milliárdot tett ki, a GDP 1,6 százalékát, ez az egy évvel korábbinál 321,8 milliárd forinttal kedvezőbb adat. A PM prognózisa szerint az év egészében a központi költségvetés hiánya 1 073 milliárd forint, a tb-alapoké 12,8 milliárd forint lesz, míg az elkülönített állami pénzalapok 5 milliárd forintos többlettel zárnak. Az éves kiadások 9276 milliárd forintot, a bevételek 8203 milliárd forintot tesznek ki. A kamatkiadásokra vonatkozó prognózison nem változtattak, azok a – már korábban megemelt – tervezettet várhatóan 50 milliárd forinttal haladják meg, a prognózis 1 151,6 milliárd forint.
Sajnálatosnak nevezte az államtitkár, hogy az infláció nem a várt pályán halad – az élelmiszer és az üzemanyagárak alakulása, illetve az önkormányzati díjaknak a tervezett infláció feletti emelése miatt –, ennek ellenére a tárca még nem változtat az 5,9 százalékos inflációs előrejelzésén. A fuvarozókkal folytatott egyeztetésekről elmondta: ha a megállapodás az önkormányzati bevételek csökkenésével jár – gépjárműadó mérséklése –, azt a jövő évi büdzséből kell finanszírozni. A sajtóban 4-5 milliárd forintra becsült költségvetési kihatást helytállónak nevezte. A héten folytatódó tárgyalásokba ezért bevonják az önkormányzati tárcát is – erősítette meg.
Fidesz: A gazdasági helyzet napról napra súlyosabb
Keller László sajtótájékoztatója is azt bizonyítja, hogy a kisebbségi kormány nem tudja és nem is akarja megoldani Magyarország válságát – reagált a Fidesz a Pénzügyminisztérium államtitkárának szavaira. Domokos László szerint az államtitkár azért beszél pozitívan a 2009-es büdzséről, mert azt még senki nem ismeri. A fideszes országgyűlési képviselő szerint a gazdasági helyzet napról napra súlyosabb: immár 7 százalékos az infláció, a napokban újabb nagy gyárak zárnak be Magyarországon, egy év alatt újabb 11 ezer ember veszítette el munkahelyét, küszöbön az energiahordozók árának újabb emelése.
Mindeközben a kisebbségi kormány csak a hatalomhoz való görcsös ragaszkodással van elfoglalva – olvasható a Fidesz közleményében. A politikus szerint az egyetlen dolog, ami a szocialistáknak eszükbe jut ebben a helyzetben: egy újabb adóemelés, sajtóhírek szerint kedden is erről tárgyalnak a szocialisták a frakcióülésükön. A Fidesz szerint mielőbbi változásra van szükség, az előre hozott választás gazdasági kényszer.
(MTI/MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.