A szülők egyesülete utalt arra, hogy a gyermekvédelmi törvény értelmében a családban élő gyermekek számára is meg kell szervezni az életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, nevelést, foglalkoztatást és étkeztetést abban az esetben, ha a szülők munkavégzése, betegsége vagy egyéb más ok miatt ez otthon nem lehetséges. A pedagógusoknak nincs nyári szünetük, csak a tanulóknak; a pedagógusok számára ez az időszak tanítás nélküli munkanapokat magában foglaló időszaknak számít – emlékeztetett. A szervezet azért adott ki felhívást, mert úgy látja, a munkavállaló szülők nem ismerik azokat a lehetőségeket, amelyeket az állam biztosít számukra gyermekük elhelyezésére, vagy elhiszik, hogy a nyári szünetben kizárólag az ő feladatuk gondoskodni gyermekükről.
Arra figyelmeztetett, hogy több százezer „kulcsos gyermek” cselleng az utcákon a nyári szünetben, mert szülei dolgoznak és nincsenek olyan rokonai, akik vigyázni tudnának rá. Ezért növekszik a gyermekbalesetek és -bűncselekmények száma, sok gyermek ráadásul éhezik is – fűzte hozzá. Az egyesület kitért arra, hogy a kollégiumokból sem lehet hazaküldeni a gyerekeket a nyári szünetben azért, hogy közben szállodaként működtessék az intézményeket. Az óvodáknak, a szülők igénye alapján, ugyancsak egész évben nyitva kell tartaniuk. Ha a pedagógus szabadságot vesz ki, gondoskodni kell a helyettesítéséről, nem pedig a gyermekeket kell utaztatni egy másik óvodába – írta. Simonné Toldi Ágnes, az egyesület szóvivője azt mondta, ha az iskola nem tud vagy nem akar eleget tenni törvényi kötelezettségének, akkor a fenntartóhoz – általában az önkormányzat jegyzőjéhez – kell fordulni.
Közölte azt is, szorgalmazni fogják, hogy az oktatási tárca hívja fel a fenntartók figyelmét arra, iskoláikban a vakáció idején is biztosítaniuk kell a gyerekek felügyeletét. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke azt mondta: a közoktatási törvény rögzíti, hogy a pedagógusok szabadságát elsősorban a nyári szünetben kell kiadni. Ezzel a szülői szervezet nyilván tisztában van – közölte, megjegyezve: a szülők az ellen teljes joggal tiltakozhatnának, ha tanév közben adnák ki a pedagógusok szabadságát, hiszen ez működésképtelenné tenné az oktatási rendszert.
Hozzátette: természetesen gyermek nem maradhat felügyelet nélkül, ennek biztosítása önkormányzati, fenntartói feladat. A szakszervezeti vezető szerint a szülői tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a fajta szolgáltatás az elmúlt ötven évben teljesült. Kitért arra is, hogy azok a pedagógusok, akik nyári felügyelet vállalnak, sokszor az őket illető díjazásnak csak töredékét kapják meg.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.