PC: az önkormányzatok döntsenek a politikai demonstrációkról

Az önkormányzatokhoz telepítené a gyülekezési joggal kapcsolatos engedélyezési feladatokat a Political Capital (PC), továbbá javasolja a „cenzúrára” lehetőséget adó előzetes bejelentési kötelezettség módosítását, részleges eltörlését – közölte a kutatóintézet hétfőn az MTI-vel.

MNO
2008. 06. 16. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszak demonstrációkkal kapcsolatos tapasztalatai, vitái szükségessé teszik a gyülekezési jog szabályainak módosítását. „A Political Capital javaslata szerint egyértelművé kell tenni a mindennapi engedélyezési gyakorlatban a politikai felelősség kérdését, és ki kell vonni a rendőrséget a politikai vitákból” – tartalmazza a közlemény. Az intézet szerint „mindenképpen káros”, ha a gyülekezési jog gyakorlásával kapcsolatos jogkörök kizárólag a rendőrség hatáskörébe tartoznak, továbbá ha a gyülekezési joggal kapcsolatos politikai vitákban a rendőrség válik az „egyik főszereplővé”.

Ezért az intézet azt javasolja, hogy „a gyülekezési joggal kapcsolatos engedélyezési feladatok tekintetében a területileg illetékes önkormányzatok járjanak el”, ugyanakkor a közrenddel, közbiztonsággal kapcsolatos feladatok továbbra is a rendőrséghez tartoznának. Ilyen szabályozás van életben Lengyelországban, Észtországban és Hollandiában, ez utóbbi országban kifejezetten tiltják is az engedélyező hatóságnak, hogy a tervezett demonstráció célját, napirendjét megtudakolják a szervezőktől.
A jelenlegi, bejelentéshez kapcsolódó szabályozás szerint a hatóság tudomására kell hozni a gyülekezés célját és napirendjét, ami „előzetes cenzúrára ad lehetőséget, arra, hogy esetleges politikai megfontolások alapján mérlegeljék egy-egy rendezvény megtarthatóságát”. Ezért a Political Capital javasolja e szabály eltörlését, azt tehát, hogy ne lehessen a demonstráció napirendjének és céljának megjelölését a bejelentésben megkövetelni.

Az Alkotmánybíróság május végi határozatában már rámutatott a gyülekezés bejelentésére vonatkozó szabályozás alkotmányellenességére, és megsemmisítette a gyülekezési törvény azon paragrafusát, amelynek alapján a rendőrség mérlegelés nélkül köteles feloszlatni a bejelentéshez kötött rendezvényt, ha azt bejelentés nélkül vagy a bejelentett időponttól, helyszíntől, útvonaltól, céltól, illetve napirendtől eltérően tartják meg. Az intézet javaslata szerint a bejelentés elmaradása önmagában nem tehetne jogszerűtlenné egy spontán tüntetést, ha „az adott helyzetben nem várható el” annak bejelentése. A gyülekezési jogról szóló 1989. évi törvény csak kétharmados parlamenti egyetértéssel módosítható.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.