Tájékoztatása szerint a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény a felelősséggel arányosan állapítja meg a szabadságot: az osztályvezetőknek például 36, a főosztályvezetőknek 38, a szakállamtitkároknak pedig 40 nap szabadság jár egy évben. Mint mondta, ehhez igazodott a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló törvény, amelyik egyetlen nappal sem biztosított több szabadnapot a legfelsőbb szintű, politikai tisztséget betöltő vezetőknek, mint például a hierarchiában alattuk dolgozó szakállamtitkároknak: éppen úgy 40 nap szabadság jár nekik is. Ezt a szabályozást vette át kilenc évvel később az állami vezetőkre vonatkozó törvény, amely nem is növelte és nem is csökkentette a minisztereknek kiadható szabadnapok számát – közölte.
Szabadságmegváltás tekintetében mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak: a benzinkutasra, a bolti eladóra és az állami vezetőre, a magánszektor munkavállalóira és a köztisztviselőre egyaránt – szögezte le Daróczi Dávid. Emlékeztetett arra, hogy a Munka törvényköve és a köztisztviselői törvény kimondja, az éves szabadságot lehetőleg az adott évben ki kell adnia a munkáltatónak, de ha erre bármilyen okból nincsen lehetőség, a szabadság nem veszhet el. Daróczi Dávid kitért arra, hogy a hatályos szabályozás szerint a jogviszony fennállása alatt a szabadság kiadására vonatkozó igény nem évül el, azt kötelező pénzben megváltani.
Példaként említette, hogy a kormány legutóbbi átalakításakor távozó minisztereknek közül Horváth Ágnes volt egészségügyi miniszternek 55 nap szabadság fejében 3,2 millió forint, Fodor Gábor volt környezetvédelmi és vízügyi miniszternek 5 nap szabadság fejében 295 ezer forint, Kákosy Csaba volt gazdasági és közlekedési miniszternek 11 nap szabadság fejében 648 ezer forint járt. A vezető köztisztviselők, az államtitkárok és a miniszterek helyzete kettős: nem lehet ugyanis kényszerszabadságra küldeni őket, mert a munkájukra nyáron is szükség van, ugyanakkor a szabadság nekik is jár. A kormányszóvivő az MTI kérdésére elmondta: Veres János pénzügyminiszternek van a legtöbb ki nem vett szabadnapja, összesen 90. Őt követi Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, akinek 81 felhalmozódott szabadnapja van.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.