Horn Gábor nem kér a Magyar Chartából és az őszi gyűlésből

Horn Gábor nem ért egyet a Gyurcsány Ferenc által a szombati melegfelvonulás után meghirdetett Magyar Chartával és a szeptemberi gyűléssel. Az SZDSZ ügyvivője kedd reggel a Magyar Televízióban arról is beszélt, hogy nincs szükség törvénymódosításra, csak alkalmazni kell a meglévő jogszabályokat.

MNO
2008. 07. 08. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Nem a törvényalkotással van a baj, a jogszabály-alkalmazáson kellene változtatni. Ehhez azonban egy biztonságos, kiszámítható helyzet kellene Magyarországon. Nem Magyar Chartát kellene hirdetnie a kormányfőnek” – mondta Horn Gábor. Kiemelte: nem ért egyet azzal, hogy a miniszterelnök szeptember 6-ra gyűlést hirdetett a szombati események után. Ugyanis attól a pillanattól kezdve, hogy Gyurcsány Ferenc hirdette meg a gyűlést, egy MSZP-s rendezvénnyé válik az esemény. Ha komolyan gondolta volna ezt a miniszterelnök, akkor informálisan egyeztetne a pártokkal és a civilekkel – tette hozzá. A politikus szerint „műveletlen, ócska, hétköznapi fasiszták” támadtak szombaton az emberekre. „Ordas eszmék” szabadulnak el, erre pedig nem megoldás, ha bármelyik politikai erő megpróbál a maga számára hasznot kovácsolni – hangsúlyozta.

A liberális képviselő hiányolta, hogy eddig sem a köztársasági elnök, sem az egyházi vezetők nem szólaltak meg a kérdésben. A politikus hozzátette: olyan helyzetet kell teremteni, hogy Magyarországon az állam minden egyes intézménye biztonságosan tudja alkalmazni azon lehetőségeit, amelyekkel megakadályozhatóak a szombatihoz hasonló események. Azonban Magyarországon az államrendszervezeteknek nincsen ma tekintélye – tette hozzá. „Az államrend Magyarországon elbizonytalanodott. Alapvetően azt gondolom, hogy a politika okán van ez, mert a politika rángatja ezeket az állami intézményeket: rendőrség, ügyészség, bíróság” – hangsúlyozta Horn Gábor. A képviselő szerint a politika részéről elvárások fogalmazódnak meg, és az állami intézményekben dolgozók ezeknek próbálnak megfelelni. Példaként említette, hogy a budapesti rendőrfőkapitány eredetileg nem engedélyezte a felvonulást, majd mégis megváltoztatta a véleményét. „Nem a törvényeket kell módosítani, hanem hagyni kell azokat, akik alkalmazzák, hogy hadd alkalmazzák azokat, ahogyan kell” – tette hozzá.

Horn Gábor hozzátette: nem tudja megmondani, hogy szakszerűen végezte-e a rendőrség a munkáját a szombati felvonuláson. Laikusként az a véleménye, hogy nem lett volna szabad szembeengedni az ellentüntetést a melegfelvonulással – tette hozzá. Horn Gábor szombati bántalmazásával kapcsolatban elmondta: miután megverték, egy motoros rendőrtől kért segítséget, aki felajánlotta, hogy mentőt hív, majd elhajtott. Egy-két perc múlva egy civil rendőrautóval érkezett két rendőr, akik segítséget nyújtottak. Az ügyben automatikusan megindította a nyomozást a rendőrség, de a támadók valószínűleg soha nem kerülnek majd elő – mondta a liberális politikus.

A szokásos évi melegfelvonulást szombaton tartották Budapesten. A parádén szélsőséges tüntetők támadtak a résztvevőkre és az őket biztosító rendőrökre. Az arcukat általában csuklyával, maszkkal takaró ellentüntetők Molotov-koktélokat, petárdákat, felszedett utcaköveket, üvegeket, tojásokat dobáltak. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap kezdeményezte, hogy a legfőbb közjogi méltóságok találkozzanak, és értékeljék a történteket. A kormányfő az intolerancia elleni „jogos nemzeti önvédelmet” is kezdeményezett a Magyar Charta formájában, s gyűlést hirdetett szeptember 6-ra.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.