Kánikulakommandó: öncélúan sanyargatják a vállalkozókat?

A Kánikulakommandónak nem az ellenőrzés és a vendéglátás színvonalának javítása a célja, hanem az, hogy feltehetően központi utasításra minél több bírságot szabjanak ki – mondta pénteki budapesti sajtótájékoztatón Móring József, a KDNP parlamenti képviselője.

MNO
2008. 07. 11. 9:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kereszténydemokrata politikus szerint emiatt elkeseredettség, bizonytalanság és bizalmatlanság alakult ki a vállalkozók körében. A politikus úgy véli, hogy a kiterjedt, és egymásnak ellentmondó szabályok miatt sokszor képtelenség betartani a rendelkezéseket. Példaként említette, hogy a munkavédelmi felügyelőség szerint az éttermekben kötelező a konyharuha használata, míg az ÁNTSZ tiltja ezt.

Móring József közölte, hogy az aránytalanul magas bírságok miatt többen az üzletük bezárását fontolgatják, az ellenőrzések pedig elriasztják a vendégeket. A képviselő hangot adott annak a meggyőződésének, hogy éppen ez az ellenőrzési hullám kényszeríti csalásra a vállalkozókat. Hozzátette, hiányzik az egységes és összehangolt követelményrendszer, és elfogadhatatlan, hogy a kormány abból indul ki, hogy minden kisvállalkozó egyben „csaló gazember”.

A kereszténydemokraták levélben akarják megkeresni az érintett felügyeleti szerveket, és azt akarják megtudni tőlük, hogy jogszerűek-e az eljárásaik. A távirati irodának arra a kérdésére, hogy mit várnak a levelüktől, azt mondta, fel akarják hívni a figyelmet erre az állapotra, és bíznak abban, hogy a hatóságok belátják: ez a helyzet a továbbiakban nem tartható.

Kondorosi Ferenc kormánybiztos június 19-én jelentette be, hogy június 30-án indul és augusztus 25-ig tevékenykedik az úgynevezett Kánikulakommandó, amelynek munkájában nyolc hatóság vesz részt. Közlése szerint elsősorban a fürdőket, a strandokat, a vendéglátó-ipari egységeket, valamint a taxikat ellenőrzik.

A kormányszóvivő ugyancsak júniusban, a fogyasztóvédelmi hatóság adataira hivatkozva közölte: az akciónak kiemelt célterülete lesz a Balaton és környéke, ahol a tavalyi akcióban ellenőrzött 6050 vendéglátó-ipari egység 72 százaléka ellen merült fel kifogás valamilyen szabálytalanság miatt.

A kormányszóvivői iroda reagálásában közölte: nem lehet egyszerre küzdeni a feketegazdaság ellen, ugyanakkor védeni az ügyeskedőket és a szabályszegőket. A kormány ebben a harcban a tisztességes adózók és a fogyasztók oldalán áll. Ráadásul a gazdaság kifehérítéséből származó többletbevételt az adók csökkentésére lehet fordítani.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.