Sarkadi Zsolt tájékoztatása szerint pénteki beadványukban arra kérik a Debreceni Városi Bíróságot, hogy kezdeményezzen büntetőeljárást Zsiros Zsolt debreceni MSZP-elnök és Szathmári Károly, a párt debreceni küldöttgyűlésének elnöke ellen, „mivel 2008. július 25-én kelt levelükben, amelyet a teljes városi tagságnak megküldtek, személyünket lejárató, alaptalan kijelentésekkel illették”.
A politikus példaként említette a levélből a kizárásukra vonatkozó indoklást, miszerint a belső szakmai viták helyett eltérő véleményükkel önmagukat népszerűsítették a közvélemény előtt, a párt alapszabályát tudatosan megszegték, belső anyagokat adtak ki ellenzéki médiumoknak stb.
Sarkadi Zsolt és Bánfalvi Győző szerint ezek és a levél más részei alkalmasak arra, hogy személyüket lejárassák a párt tagsága, a nagy nyilvánosság előtt, ezért kérik a bíróságot büntetőeljárás megindítására.
Az ügy előzménye, hogy az MSZP debreceni etikai bizottsága a két politikust egy harmadik társukkal együtt kizárta őket az MSZP soraiból. A kizárás okáról nem adtak hivatalos tájékoztatást, de az MTI más forrásból úgy tudja: abban része volt a platform hajdú-bihari szervezetének áprilisban nyilvánosságra hozott, az MSZP vezetését és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnököt bíráló állásfoglalásának.
A kizárás ellen az érintettek fellebbeztek, de – mint azt Sarkadi Zsolt a pénteki sajtótájékoztatón közölte – választ eddig nem kaptak.
Nem kívánta kommentálni
Kisstílű támadásnak minősítette a kialakult helyzetet, s nem kívánta kommentálni a feljelentést Zsíros Zsolt, az MSZP debreceni elnöke. Ugyanakkor büntetőjogászként áll a vizsgálat elé – jegyezte meg. Az MTI-nek elmondta azt is, hogy az Ésszerűség és Felelősség Platform országos vezetése teljes tisztújítást rendelt el a hajdú-bihari szervezetnél, amelynek működését addig felfüggesztette.
A három kizárt párttag fellebbezését pedig augusztus végén tárgyalja az MSZP Hajdú-Bihar megyei Területi Szövetségének etikai és egyeztető bizottsága – fűzte hozzá. Nevetségesnek ugyanakkor sajnálatosnak nevezte a kialakult helyzetet a másik feljelentett politikus, Szathmári Károly, az MSZP debreceni városi küldöttgyűlésének elnöke. Megítélése szerint az érintetteknek sérelmeiket a párt demokratikus fórumain kellett volna megvitatniuk, amire több lehetőségük lett volna. Az általuk írt levélről elmondta: a városi elnökség felhatalmazása alapján tájékoztatták az MSZP debreceni tagságát tényszerűen felsorolva milyen dokumentumok alapján zárták ki a három párttagot. A párttagság hiteles tájékoztatása pedig nem csak lehetősége, hanem kötelessége a pártvezetésnek – tette hozzá Szathmári Károly.
(mti)