Orbán: Eddig minden megfigyelés mögött a szocialisták voltak

Ha százalékokban kellene megmondani a gyors változás esélyét, alacsony számot mondana, sokkal alacsonyabbat, mint két-három héttel ezelőtt – fejtette ki a weblapján megjelent videointerjúban Orbán Viktor. Leszögezte: „politikai forradalomnak” nem látja realitását. A „Szilvásy-féle titkosszolgálat” lehallgatott két fideszes politikust – summázta az úgynevezett adatgyűjtési botrányt.

MNO
2008. 09. 30. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 80-as évekhez hasonlította a jelenlegi helyzetet Orbán Viktor az orbanviktor.hu weboldalon kedden megjelent videointerjúban, arra hivatkozva, hogy a hazugság ma ugyanolyan általános, mint akkor volt, ugyanúgy meghamisítják az adatokat.

Orbán továbbra is az előre hozott választás fontosságát hangsúlyozta, de úgy vélte, sokan érzik úgy, hogy valójában Magyarország nem egy egyszerű parlamenti választás előtt áll, hanem „nagy változásra volna szükség, amely minőségében, nem egyszerűen csak a kormányzati koalíció vagy a parlament összetételében hozna eredményt”. „Egy mélyreható, megtisztító, felemelő erejű, alaposabb változásra volna itt szükség” – jelentette ki.

„Nincs realitása a politikai forradalomnak”

Ugyanakkor Orbán leszögezte azt is, hogy „Magyarországon semmilyen realitása nincs egy politikai forradalomnak”, nem akarja azt az illúziót kelteni senkiben, hogy alkotmányon kívüli megoldás lehetséges. Szerinte a politikai változások a parlamentben, illetve választásokon történnek majd meg, az ezen kívüli megoldások azonban „az alkotmány határain és a lehetőségeken, valamint a kívánatos változási formákon kívül esnek”. A pártelnök szerint minden perc drága Magyarországnak, azonban jelenleg az ország egy élősködő kormánykoalíció, vagy egy rejtett koalíció, illetve a kisebbségi kormány fogságában van, ami felemészti az ország energiáit, idejét és pénzét. Azt is mondta: a szocialisták és a szabad demokraták ragaszkodnak a székeikhez, és ez bénítja meg az országot, ez sodorja egyre mélyebb szociális válságba az embereket. Orbán ebben a helyzetben az SZDSZ szerepét hangsúlyozta, mert – mint mondta – ha a liberálisok azt mondják, hogy legyen vége, akkor lesz előre hozott választás, de ha nemet mondanak, akkor „itt és most gyors változást nem lehet remélni”.

Mágneses vonzerők

Orbán úgy látja, az MSZP nagy nyomást helyezett az SZDSZ-re, hogy térjen vissza a koalícióba, és szerinte a két párt közötti szimbiózisból az SZDSZ mostani új vezetése hiába próbál az önállóság ösvényére lépni, ezt a korábban kialakult kötések, „mágneses vonzerők” nem teszik lehetővé. Orbán ezért hozzátette: ha százalékokban kellene megmondani a gyors változás esélyét, akkor erre egy alacsony számot mondana, sokkal alacsonyabbat, mint két-három héttel ezelőtt, de ezzel együtt nem zárná ki, hogy mégis gyors változás következik be. Szerinte ugyanis a helyzet kiszámíthatatlan, bármikor előállhat olyan szituáció a politika világán belül – az adótörvények, a költségvetés vagy az MSZP kongresszusa is ilyen lehet –, amely gyors változást és választást kényszeríthet ki.

Mint mondta, ezt lehet kívülről erősíteni, vagyis annál gyorsabb lesz a változás és annál mélyebb, minél többek beszélnek egymással, minél többen próbálják tartani a lelket egymásban, de az alkotmányos kereteken kívül nem lehetséges végrehajtani a változást. A pártelnök szerint egyébként, ha valamikor az ősz folyamán a parlament feloszlatná önmagát, akkor már a következő évet egy új kormány, új programmal, új lendülettel kezdhetné meg.

Ne legyen illúziója senkinek

A választásokkal kapcsolatban ugyanakkor arra is figyelmeztetett: illúziója ne legyen senkinek, ugyanaz fog történni, mint 2006-ban, „hazudoznak”, meghamisítják, eltitkolják az adatokat, „közben valami alamizsnát, üveggyöngyöket szétszórnak az emberek között, hogy egyenként vásárolják meg politikai szavazataikat”, és közben elmondják, hogy borzasztó következményekkel járna, ha a Fidesz vagy annak elnöke kapna bizalmat az emberektől. Szerinte az a kérdés, hogy az ország milyen állapotban van, átlát-e a szitán, belelép-e ugyanabba a csapdába. A Fidesz elnöke azt üzente, a legtöbb, amit az emberek tehetnek, hogy egyik a másikat „melegen tartja”, nem engedi, hogy a figyelme ellankadjon, nehogy a végén úgy járjanak, mint 2006-ban.

Megfigyelnek, mint a pártállami időkben

A polgári kormány miniszterelnöke rámutatott: ha kikérnék a kommunista rendszerben a Fideszről készített lehallgatási jegyzőkönyveket, kiderülne, hogy nem sokban különböznek azoktól a módszerektől, amelyeket a szocialisták alatt működő titkosszolgálatok ma meghonosítanak.

Eddig minden megfigyelés mögött a szocialisták voltak, és szerinte most is ez fog kiderülni – hangoztatta az adatgyűjtési ügyről. A pártelnök súlyosnak nevezte az ügyet, mert a titkosszolgálat beavatkozott a politikába. Szerinte jelenleg csak azt lehet biztosan tudni, hogy „a Szilvásy-féle titkosszolgálat” lehallgatott két fideszes politikust. A Fidesz elnöke abban semmi kivetnivalót nem lát, hogy egy volt titkosszolgálati miniszter és államtitkár tartja a kapcsolatot titkosszolgálati ügyekkel foglalkozó emberekkel, ahogyan egy sportminiszter is tartja a kapcsolatot az olimpiai bizottság elnökével. Szerinte ilyen kapcsolattartás mindig is volt és mindig is lesz, nem ez az ügy, hanem az, hogy lehallgattak két fideszest – jelentette ki Orbán.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.