Századvég: az MDF sikeresebb lenne egy új elnökkel

A Századvég közvélemény-kutatása szerint az MDF társadalmi támogatottsága kismértékben nőtt ugyan a július hónapban rögzített támogatottsági mutatókhoz képest, ám a párt egy most esedékes országgyűlési választáson szinte bizonyos, hogy nem lépné át a parlamentbe kerüléshez szükséges ötszázalékos bejutási küszöböt. • „Politikai látványpékség” az SZDSZ-es szájtépés + Videó• Almássy az „anyját megugató kiskutya”?

MNO
2008. 09. 08. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MDF az összes megkérdezett körében 2 százalékon áll, míg a biztos szavazó választópolgároknak mindössze 4 százaléka jelezte, hogy feltétlenül támogatja az ellenzéki pártot. A kutatást a jelenleg az MDF-ben folyó elnökválasztási kampány motiválta, mint közismert, a pártban 2008. szeptember 27-én tisztújítás lesz.

Az MDF jelenlegi vezetése szerint a párt egy határozott ideológiai arculattal rendelkező konzervatív párt, ám a szavazópolgárok körében jelentős zavar alakult ki a politikai organizáció identitását illetően. Az összes megkérdezettnek ugyanis kevesebb mint háromtizede vélte úgy, hogy a párt konzervatív, illetve mérsékelt konzervatív nézetrendszer alapján politizál, miközben további kéttizedük szerint alapvetően liberális értékeket követ, közel 50 százalékuk pedig nem tudott vagy akart erre a kérdésre válaszolni.

Amikor a pártot egy bal-jobb skálán kellett a válaszadóknak elhelyezni, akkor a pártra nézve kedvezőbb „eredmény” született, de ebben az esetben is jelentős eltérés van a párt vezetői által kommunikált imázs és a szavazóknak a pártról kialakult értékelése között. A válaszolók alig több mint négytizede szerint az MDF jobboldali, valamint jobbközép párt, ám 11 százalékuk szerint inkább tartozik a baloldalhoz, míg 20 százalékuk úgy véli, az MDF – letérve az „antalli hagyományokról” – centrumpártként funkcionál. A párt vezető politikusai és a közvélemény-kutatásban megkérdezett állampolgárok közötti eltérő értékítélet oka leginkább talán a párt által folytatott politikai gyakorlattal magyarázható. A Dávid Ibolya vezette párt ugyan erőteljesen hangoztatja az MDF ellenzéki voltát, ám ez a mindennapi gyakorlatban csak korlátozottan érvényesül – legalábbis a megkérdezettek szerint.

A párt elnök asszonya ismert személyiség: Dávid Ibolyát a válaszolók 80 százaléka tudta helyesen megnevezni az MDF elnökeként. Ez az egyéni népszerűség azonban a párt támogatottságában – mint ahogyan a mostani empirikus vizsgálatunk is kellően alátámasztja – egyáltalán nem tükröződik vissza. A válaszadók közel hattizede szerint a párt jelenlegi alacsony támogatottsága a belpolitikai helyzetre vezethető vissza, ám 24 százalékuk az MDF jelenlegi vezetésével magyarázza a rossz támogatottsági mutatókat. Az mindenesetre figyelemre méltó, hogyha csak kismértékben is, de többen gondolták úgy, hogy sikeresebb lenne a párt egy új elnökkel, mintha a jelenlegi vezetés maradna – áll a Századvég közleményében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.