Kaderják Dániel, a szervezet elnöke Gyorsjelentés Olaszliszkáról címmel készített tanulmánya – amelyet szerda délelőtt ismertetett a budapesti ombudsmani hivatal épülete előtt – rámutat: a még 2006. október 15-én történt bűnesetet követő hetekben valamennyi médium romaügyként beszélt az esetről, a készített beszámolók elfogultak voltak, miközben az esemény hátterét nem tárták fel.
Szögi Lajos tiszavasvári tanárt a gyermekei szeme láttára verték agyon a Borsod megyei Olaszliszkán annak a kislánynak a hozzátartozói, ismerősei, akit a férfi gépkocsijával elsodort az út mellett. A gyerek a vízelvezető árokba esett, de sérülést nem szenvedett.
Az összegzés megjegyzi, a legnagyobb közfelháborodást kiváltó esetről a politikusok sem küzdötték le előítéleteiket. Az olaszliszkai bűneset médiareprezentációja adott alapot arra, hogy a jobboldali médiumok mintegy legitim módon a társadalmi közhangulatra reflektálva zászlajukra tűzték a „cigánybűnözés” kifejezést, és a konkrét bűneset során a létező összes sztereotípiát és általánosítást felvonultatták – olvasható az összegzésben. A jelentésben aláhúzzák: az eset óta a romákat erőszakos, agresszív csoportként mutatják be, és hivatkozási alapul szolgáltatják egy esetleges, romák által elkövetett bűncselekmény során.
A szervezet a két évvel ezelőtti bűncselekményről készült „gyorsjelentését”, amely a „lincselésként” emlegetett bűnesetet követő hetek médiaelemzését tartalmazza, át kívánta adni a kisebbségi ombudsmannak, de azt az ombudsmani hivatal munkatársa vette át. Kállai Ernő az MTI-nek úgy fogalmazott: nem világos számára, hogy a médiajelentést miért hozzá címezték, ugyanis már számtalanszor megfogalmazta az esetről alkotott véleményét, így a jelentést a politikusoknak, illetve a média illetékeseinek kellett volna elsősorban címeznie a szervezetnek.
„Feltételezzük azonban, hogy az újonnan megalakult csoportot a jó szándék vezérli, és nem csupán az önreklámozás eszközeként használják fel a két évvel ezelőtti tragikus eseményeket” – fogalmazott az ombudsman, megjegyezve, amennyiben valóban a téma fontossága iránti elköteleződés vezetné őket, akkor – ha arra méltóak – lehetőségük lett volna belépni civil partnereink közé, így azonban úgy tűnik, hogy csak önmagukra akarják felhívni a figyelmet akciójukkal.
Az Újkorcsoport magát olyan fiatalok önszerveződő mozgalmaként aposztrofálja, amely pártpolitika-mentesen a rendszerváltás után felnövekvő emberek érdekeit képviseli. Elnökük, Kaderják Dániel az év első felében még az SZDSZ Új Generáció választmányi elnöke volt.
(mti)