Ezek a források az elmúlt ötven év legnagyobb fejlesztéseit teszik lehetővé – összegezte a miniszterelnök. Hozzátette: a közoktatás az egyetlen olyan területe a költségvetésnek, amely arányaiban többet kap jövőre. A kormányfő idézte a konzultáció egyik résztvevőjét, aki szerint a rendszerváltás óta ez az első olyan átfogó program a közoktatás megújítására, amely élvezi a szakma túlnyomó többségének támogatását. Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy a szakma és a közoktatás-politika ritkán látott eredménye az Új tudás program, a szakma túlnyomó része magáénak érzi a programot. A kormányfő utalt arra, hogy a Megegyezés programban – a rendszerváltás óta példa nélküli módon – úgy foglalt állást a kormány, hogy egyetlen olyan terület van, amely középtávon a nemzeti jövedelemből a mainál arányaiban is többel részesedhet. Ez azt jelenti, hogy a közoktatás, a szakképzés nemzeti jövedelemből történő részesedése mintegy ötven százalékkal növekedhet középtávon.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter elmondta, hogy a program közoktatási és közművelődési részére jövőre jutó 37 milliárd forintból 23,3 milliárd forint az önkormányzati tárca, 13,7 milliárd forint az oktatási tárca költségvetésében jelenik meg. A program két év alatt éri el "csúcspontját", ekkorra a költségvetési támogatás 50 milliárd forintra emelkedik. Felidézte, hogy az Új tudás programot először szakértői gárda dolgozta ki, majd nemzeti kerekasztal elé került, s 2008 februárja óta 70 helyen egyeztettek róla. A program megvalósítása idén szeptembertől indult el. Hiller István jelezte, hogy a törvénymódosítás minden közoktatást érintő kérdésben megtörtént, további jogszabály-módosításokra nem kell számítani. Kitért arra is, hogy közművelődésre 7 milliárd forintot különítenek el. A miniszter közölte: az Új tudás program nagy társadalmi támogatással megvalósuló program, amely a gyermekek és diákok érdekeit, céljait szolgálja elsődlegesen.
A találkozón részt vett Tóth Tiborné miniszterelnöki megbízott, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének, a Pedagógusok Szakszervezetének, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezetnek és a Történelemtanárok Egyletének a vezetője. Jelen volt még a Magyar Alapítványi, Egyesületi és Magánoktatási Intézmények Egyesületének, a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalmának, a Magyar Szakképzési Társaságnak, a Magyar Pedagógiai Társaságnak, és az Óvó- és Tanítóképzők Egyesületének a vezetője.
Fidesz: a közoktatás mély válságban van
A magyar közoktatási rendszer az elmúlt húsz év legmélyebb válságát éli át – szerepel a Fidesz közleményében. A Gyurcsány-kormány megszorító intézkedései miatt a vidéki kis iskolák működése szinte teljesen ellehetetlenült, több száz iskolát zártak be, és tízezer pedagógust bocsátottak el – áll a nyilatkozatban. Minél tovább marad hatalomban a kisebbségi kormány, annál több kárt okoz a magyar közoktatásnak – zárul Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivőjének közleménye.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.