A büdzsé „több százezer ember nyomorba döntését” hozhatja

A „harmadik, és közel sem biztos, hogy végleges” költségvetés „falurombolást, vidékpusztítást és több százezer ember nyomorba döntését” eredményezi – jelentette ki Tilki Attila a 2009-es költségvetési törvényjavaslat általános vitáján csütörtökön a parlamentben. • Lezárul a 2009-es költségvetés általános vitája a parlamentben

MNO
2008. 11. 06. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlésben csütörtökön folytatódott a 2009-es költségvetési törvényjavaslat általános vitája. A képviselőknek összesen 30 órás időkeretük van álláspontjaik ismertetésére; csütörtökre még nyolc óra maradt a frakciók rendelkezésére. A jövő évi költségvetés bevételeit 8270 milliárd forintban, kiadásait 8933,7 milliárd forintban, hiányát 663,7 milliárd forintban határozza meg a Pénzügyminisztérium által benyújtott módosító javaslat.

Kovács Tibor (MSZP) felszólalásában hangsúlyozta: a kormány időben hozta meg a válsággal szembeni intézkedéseket, a költségvetési törvényjavaslat módosításai pedig elkerülhetetlenek voltak. Emlékeztetett: 2002-ben minden politikai párt egyetértett az olyan kiadásnövelő intézkedésekkel, mint a szociális és közszférában történő béremelés, a nyugdíjak felzárkóztatása, valamint az infrastruktúra és az egészségügy fejlesztése. A Gyurcsány-kormány éppen ezért 2006-ban az állami túlköltekezéssel találkozott szembe, amely számos megszorító intézkedést tett szükségessé, az elmúlt másfél év gazdasági politikájának helyességét pedig egyebek mellett a költségvetési hiány radikális csökkenése is indokolja – fűzte hozzá. Kovács Tibor az IMF-megállapodással kapcsolatban elmondta: a kabinet akár már a csütörtöki napon nyilvánosságra hozhatja a szerződés minden lényeges elemét. Az MSZP-s politikus felszólalása végén példaértékűnek nevezte a Barack Obama elnökké választása utáni amerikai nemzeti összefogást, amihez hasonlóra Magyarországon is nagy szükség lenne – tette hozzá.

Tilki Attila: Falurombolás, vidékpusztítás

Tilki Attila (Fidesz) szerint a „harmadik, és közel sem biztos, hogy végleges” költségvetés „falurombolást, vidékpusztítást és több százezer ember nyomorba döntését” eredményezi. Az ellenzéki képviselő szerint a kormány azt a látszatot akarja kelteni, hogy „minden, ami rossz, a világválság miatt van”, holott az ország problémái a kabinet hozzá nem értésének és tehetetlenségének köszönhetőek. Kifejtette: a jövő évi költségvetés alapjaiban rengeti meg az önkormányzati rendszert, hiszen 2008-hoz képest mintegy 150 milliárd forintot vonnak el a területtől, a kisebb települések állami támogatása pedig 6-8 évvel ezelőtti szintre esik vissza. A jövő évi büdzsé tervezete alapján megkérdőjeleződik a kistérségi körjegyzőség finanszírozhatósága, és „brutálisan csökkennek” a központi igazgatási normatívák is – fűzte hozzá. Megjegyezte: 2009-ben „ezres nagyságrendekben” válhatnak működésképtelenné az önkormányzatok, a vidéki iskolabezárásoknak köszönhetően pedig a kormány minden negyedik gyerektől „elveszi az iskolába járás jogát”, valamint munkanélkülivé válhat minden negyedik tanár.

Godó Lajos (MSZP) szerint az agrárium állami támogatásának emelkedése minden más ágazaténál magasabb a költségvetési tervezetben, így 2009-ben az ideinél 40-45 milliárd forinttal több, vagyis 480 milliárd forint jut a mezőgazdaság számára. Hozzátette: a „büdzsé nagy része irányul a vidék felé”, a kormány mindent meg kíván tenni annak érdekében, hogy a gazdák minél eredményesebben szerepelhessenek az európai uniós pályázatokon. A szocialista képviselő felszólalásában kiemelte a kormány szeptemberben indított vidékfejlesztési programját, mely „a jövő évben teljesedik ki”. A program keretében az állam 60-75 százalékos támogatást biztosít a vidéki mikrovállalkozások támogatására, a falusi, turisztikai tevékenység ösztönzésére, a falumegújításra – parkok, sétányok kialakítására –, valamint a vidék örökségvédelmére és fenntartható fejlődésének biztosítására. Katona Kálmán szerdai kérdésére reagálva elmondta: a kormány 351 millió forintot különített el az agrár-kárenyhítési alapban, a kabinet azonban az elmúlt években több milliárd forinttal is ki tudta egészíteni az alapot szükség esetén.

KDNP: nem sikertörténet a kormány vidékfejlesztési politikája

Móring József (KDNP) nem látja akkora „sikertörténetnek” a kormány vidékfejlesztési politikáját, mint Godó Lajos; az ellenzéki képviselő szerint az ágazat támogatása az elmúlt években „politikai alapon szerveződött”, és működését számos esetben kísérték botrányok. A KDNP-s politikus hangsúlyozta továbbá az oktatásban rendelkezésre álló szűkös forrásokat, kiemelte az óvodák felújítására jutó támogatások elégtelenségét, valamint a művészeti oktatás „kilátástalanság szélére” sodródását. Az önkormányzati reform kétségbe vonta a körjegyzőség költséghatékonyságát, a rendszerrel csak Budapesten lehetne megtakarításokat elérni, ahol a közigazgatás hatékonyságnövelésében még „rengeteg tartalék van” – fejtette ki. Móring József szerint a kistérségi normatívák csökkenése miatt a vidék szinte minden területe számára kevesebb forrás jut jövőre, a kistelepülések működési feltételei pedig ellehetetlenülnek.

„Percköltségvetés”

Hock Zoltán (MDF) csütörtöki parlamenti felszólalásában hangsúlyozta: a költségvetésnek nincs jövőképe, se víziója. Szerinte a költségvetés csak egy „percköltségvetés”, és a jövőre nem kínál megoldást. A politikus kijelentette: pártja nem fogja megszavazni a 2009-es költségvetést. Részletek

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.