A Fővárosi Bíróság elutasította a mözsiek kérelmét

Jogerős végzésben elutasította a Fővárosi Bíróság (FB) a mözsi különválást előkészítő bizottság jogorvoslati kérelmét, amelyet Gyenesei István önkormányzat miniszter határozata ellen nyújtottak be – tájékoztatott Kolláth György, a mözsiek jogi képviselője szerdán.

MNO
2008. 11. 26. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A különválást szorgalmazók júniusban azért fordultak a bírósághoz, mert Gyenesei István nem terjesztette a köztársasági elnök elé az 1966 óta Tolna városhoz tartozó település önállóvá válását, amelyről a helyiek március 9-én népszavazáson döntöttek. A miniszter azzal az indokkal tagadta meg az előterjesztést, hogy Mözs egybeépült Tolnával, így nem minősül önálló településrésznek. Az FB november 14-én hozott végzésében osztotta a miniszter álláspontját. Egyebek közt leszögezte, hogy az új határvonal belterületi utcák szétválasztását eredményezné.

Berezi Sándor, a különválást előkészítő bizottság elnöke felháborítónak nevezte a döntést. Szerinte több olyan település van, amelyek annyira egybeépültek, mint Tolna és Mözs, mégis önállóak lehettek. Példaként Zamárdit és Szántódot, illetve Balatonboglárt és Balatonlellét említette. „Úgy értékeljük, hogy politikai döntés született. Amíg a törvényeket mindenki kénye-kedve szerint értelmezi, nincs értelme népszavazásnak” – jelentette ki.

Kolláth György a bírói végzés kapcsán megjegyezte: egy divathullám jegyében ma sokan azt mondják, hogy ma Magyarországon 3200 önkormányzat van, ami elképesztően sok, és a községek számát nem növelni, hanem csökkenteni kellene. A mözsiek a 2008-as népszavazás előtt már 2005-ben is kezdeményezték a különválást, akkor eredménytelenül. A kezdeményezés egyik oka az volt, hogy a tanulók számának csökkenése miatt felmerült a mözsi iskola felső tagozatának megszüntetése.

Sümegi Zoltán, Tolna polgármestere elmondta: az önkormányzat többségi álláspontja jelenleg az, hogy 2009 szeptemberétől takarékossági okokból egy felső tagozat lesz a városban. Hozzátette: már elkezdték volna a Wosinsky Mór iskolában a tantermek építését, eddig azonban az FB döntésére vártak. Most, hogy a mözsiek maradnak, 12 helyett 14 tantermet építenek. Berezi Sándor ezzel kapcsolatban azt mondta: szeretnék az iskolát Mözsön tartani, az erről hozott politikai döntéssel azonban nem tudnak mit kezdeni. Gyenesei István miniszter szeptember 15-én a parlamentben, egy fideszes képviselő kérdésére válaszolva azt mondta: a mözsi helyi népszavazás csak véleménynyilvánító volt, nem ügydöntő. Mint hozzátette, Tolna és Mözs négy utcát érintően összeépült, ezért a kezdeményezés nem felelt meg annak a törvényi feltételnek, amely szerint az elváló településrésznek el kell különülnie a másiktól.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.