Gyurcsány a válságról: még csak most jön a neheze

Az elmúlt 80 év legsúlyosabb válságának nevezte a kormányfő a mostanit, megjegyezve, hogy az első, sokkszerű hatások után még csak most jön a neheze, a gazdasági recesszió elhúzódhat akár egy-másfél évig is. • Gyurcsány Prágába és Belgrádba utazik a héten

MNO
2008. 11. 19. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc a Nemzeti Fejlesztési Tanács szerdai ülésén a Parlamentben hangsúlyozta: a hagyományos gazdaságélénkítő intézkedéseket nem lehet használni, a fejlesztés- és a monetáris politikának azonban vannak alkalmazható eszközei. A legfontosabbnak a határozott és cselekvőképes magatartás mellett, a gyors alkalmazkodást nevezte.

„Ember tervez, Isten végez” – összegezte a 2006-ban vállaltak ismeretében a történteket a miniszterelnök, hozzátéve: bár a válságot nem a sors mérte az országra, megfelelő válaszokat kell adni a kihívásokra. Emlékeztetett rá: 2006-ban azzal a feltételezéssel és ígérettel indult a négy éves ciklusnak, hogy az első két év erőfeszítéseinek gyümölcseit a második két évben már élvezni lehet. „A válság azonban átírta a forgatókönyvet, nemcsak a kormányét, ami a kisebbik baj, de a családokét és a vállalkozásokét is” – jegyezte meg. Hozzátette: mindenkinek újra kell gondolnia a célokat és az ezekhez vezető helyes lépéseket; a fejlesztéspolitikában is.

Bajnai ismertette a gazdaságélénkítő csomagot

Az ülésen részt vett Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter, aki a nemzetközi válság hatásainak mérséklésére átdolgozott Új Magyarország Fejlesztési Terv 14 operatív programjának átrendezését ismertette.

A tanácskozás nem nyilvános részében elhangzottakról a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) közleményben tájékoztatta a távirati irodát.

Az NFT egyetértett abban, hogy a válságkezelő csomag intézkedései helyesek és jó irányba mutatnak. A tanácskozáson elhangzott: a legfontosabb feladat jelenleg a források biztosítása a vállalkozásoknak, a munkahelyek megtartása és a piacok megőrzése.

A következő két évben a vállalkozások 1.400 milliárd forint közvetlen támogatáshoz juthatnak, ami egyebek között az uniós források átcsoportosításával válik lehetővé. A következő 15 hónapban az állami beruházások kivitelezői több mint 2.000 milliárd forintnyi megrendelésre számíthatnak az eddigi támogatói döntések alapján. Ezen belül körülbelül 1.800 milliárd forint jut az építőiparnak, 200 milliárd infokommunikációra, és több mint 100 milliárd gépbeszerzésre – olvasható a közleményben.

A kormány a válságkezelő csomag addigi eredményeiről a Nemzeti Fejlesztési Tanács soron következő, tavaszi ülésén számol be – áll a közleményben. (MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.