A Semmelweis Egyetem I. sz. nőgyógyászati klinikáján a hírTV tudósítóinak ottjártakor éppen egy koraszülött ikerpárnak kerestek egy másik intézményben helyet, mert csak egy inkubátoruk volt üres. Az intenzív osztályon péntek reggel lett teltház, miután hét új koraszülöttet vettek fel. A 38 csecsemőre ráadásul műszakonként csak négy szakápoló és egy orvos jut.
Dr. Jákó Kinga, a Semmelweis Egyetem orvosszakmai igazgatója elmondta, hogy bár nem hagynak ellátatlanul koraszülöttet, de a személyzettel is nagy gondjaik vannak. Hozzátette: a szakápolók száma messze a minimumfeltételek alatt van.
Havonta átlagosan 4300 gyermek születik a fővárosban. 30 százalékuk a Semmelweis Egyetemen jön a világra. A rektor szerint az intézmény három koraszülöttcentrumában egyre nehezebb kigazdálkodni a minisztérium által előírt keretszám feletti eseteket. Tulassay Tivadar elmondta: akár 20 százalékkal is több beteget látnak el, mint amennyire az ágyszám alapján lehetőség lenne. Szerinte az jelenthetne megoldást, ha eltörölnék az ágyszámhoz kötött korlátokat.
Az egészségügyi miniszter szerint a koraszülött-ellátás finanszírozása biztosított, és a problémát a SOTÉ-nak kell megoldania átcsoportosítással. „Minden intézmény, amelyik gyereket lát el, annak van védett teljesítményvolumen-korlátja. A védett TVK mennyisége országosan több, mint amennyi a koraszülöttek ellátásához kell. Ez menedzsmentkérdés az intézményben” – mondta el Székely Tamás.
Az évi 6-7 ezer koraszülöttet Magyarországon 21 intenzív centrumban kezelik. Az ÁNTSZ felmérése szerint a 21 közül csak egy felel meg mindenben az előírásoknak.
(hírTV)