Nagyon nehéz tárgyalási fordulón vagyunk túl – mondta a tanácskozás után Oláh Lajos környezetvédelmi és vízügyi államtitkár. Tájékoztatója szerint kiviláglott, hogy az osztrák kiindulási pont eltér a magyartól. Míg ők arra helyezik a hangsúlyt, hogy a hulladékégető a javasolt helyszínen épüljön fel, a két fél pedig azt vizsgálja meg, hogy így milyen együttműködési lehetőségek kínálkoznak, például magyar területre kiterjedő távhőszolgáltatásra, addig a magyar álláspont az – és az államtitkár ezt képviselte Viniczay Tibor szentgotthárdi polgármesterrel együtt –, hogy a lakossági ellenállás miatt a beruházás nem valósulhat meg a tervezett helyen.
A konzultatív csoportot szeptemberben hozta létre a két kormány, hogy Burgenland és Szentgotthárd képviselőinek bevonásával politikai megoldást keressenek a problémára. Szentgotthárd és térsége fenntartható fejlesztésére, a környezet védelmére való tekintettel és a tervezett helyszín társadalmi támogatottságának hiányára hivatkozva a magyar kormány az ősszel arra kérte az osztrák felet, hogy közvetlenül a magyar határ mellé, Szentgotthárd tőszomszédságába, az Őrségi Nemzeti Parktól néhány száz méterre tervezett szemétégető távolabbi helyen épüljön fel.
A Burgenländische Erdgasversorgung AG (Begas) osztrák gázszolgáltató nagy teljesítményű, a tervező szerint korszerű technológián alapuló hulladékégetője évente 325 ezer tonna szemetet és szennyvíziszapot dolgozna fel. Az átszámítva durván 30 milliárd forintos beruházással megvalósuló létesítmény 2010-ben kerülne átadásra. A hulladékégető az ipari parkban működő Lenzing Fibers vállalatot látná el árammal és hővel. A Begas szándéka ellen nemcsak Szentgotthárd, hanem több osztrák település és termálfürdő is tiltakozik. A beruházás tervét civil és környezetvédő szervezetek szintén ellenzik.
A konzultatív testület első, budapesti ülésén egy olyan, vegyes nemzetiségű szakértőkből álló csoport létrehozásáról döntött, amely lehetséges forgatókönyveket vázolna fel a szemétégetőt építtető cég energetikai érdekeit, ugyanakkor a környezetvédelmi, turisztikai, mezőgazdasági és lakossági szempontokat is figyelembe véve.
Oláh Lajos a csütörtöki bécsi tanácskozásról elmondta, hogy a tárgyalások szakértői szinten folytatódnak. „Abban maradtunk, hogy tíz napon belül meghatározzuk, kik legyenek a csoport tagjai, és ami még fontosabb, ami körül lényegében a vita folyik, hogy milyen témákkal foglalkozzanak” – közölte. Beszámolt arról is, hogy a magyar fél kérte a beruházó cégnek az ülésen részt vevő képviselőit, hogy kezdeményezzék az engedélyezési eljárás felfüggesztését mindaddig, amíg zajlanak a szakértői megbeszélések. Tájékoztatója szerint először elzárkóztak ettől, végül az a megállapodás született, hogy tíz napon belül választ adnak a felvetésre. Ez egy komplex kérdés, nem pusztán egy égetőműről van szó. Az elképzelés sok, egyebek között ökoturisztikai és biogazdálkodási vetületet érint – húzta alá az államtitkár.
(MTI)