A Fidesz és a KDNP azt szeretné, ha a 13. havi nyugdíj elvétele kikerülne a 2009-es költségvetést megalapozó törvények módosításából – hangsúlyozta Iván László. Hozzátette: a büdzsét megalapozó törvények módosításának záróvitája és zárószavazása hétfőn délután lesz a parlamentben, ez az utolsó lehetőség, hogy megmaradjon a 13. havi nyugdíj.
Mint kifejtette, a fideszes Szijjártó Péter és a KDNP-s Soltész Miklós pénteken módosító indítványt nyújtott be, amelyben kezdeményezik, hogy a végleges törvényben ne szerepeljen a 13. havi nyugdíj elvétele. A távirati iroda felvetésére, hogy mennyi esélyt látnak kezdeményezésük megszavazására, miután a múlt héten a Fidesz kezdeményezésére lezajlott név szerinti szavazáson többséget kapott a 13. havi nyugdíj korlátozása, Iván László azt mondta: nem zárja ki, hogy többséget kap indítványuk, mert ha az SZDSZ nem szavazza meg az adótörvényeket, talán ebben az esetben is befolyásolhatják racionális szempontok.
Kérdésre válaszolva azt mondta, a korhatár alatti nyugdíjasoktól elvett 13. havi nyugdíjjal 22 milliárd forintot akar a kormány megspórolni, a 80 ezer forintos korlátozással 27,3 milliárdot, míg a rokkantnyugdíjasokon összesen 4,5 milliárdot. Iván László ugyanakkor hangsúlyozta, hogy semmiféle költségvetési és gazdasági kényszer nem indokolja a 13. havi nyugdíj elvételét, ezért ha a kormány valóban spórolni akar, azt nem a nyugdíjasokon, hanem saját magán, az állami szférán kellene kezdenie. A fideszes képviselő szerint a korrupciót és a bürokráciát kellene visszaszorítani, a Fidesz javaslatának megfelelően 200 fősre csökkenteni a parlament létszámát, a 2002-es szintre visszaállítani a kormánytagok fizetését, valamint szűkíteni az állami cégek felügyelőbizottságainak és igazgatótanácsainak tagságát és jövedelmét.
Iván László úgy vélte, hogy ezek a javaslatok jóval több pénzt spórolnának meg az országnak, mint a 13. havi nyugdíj elvétele, ami miatt 300 ezer nyugdíjas szenved meg, 1 millió nyugdíjasnak pedig lényegesen csökken ez a járandóság, illetve három egymást követő évben csökkeni fog a nyugdíjak reálértéke. Mint hangsúlyozta, miközben a válság kezelésének európai receptjében adó- és kamatcsökkentés, növekedési programok szerepelnek, addig a magyar kormány nagyon rossz úton jár, megszorításokra alapoz, és ellehetetleníti a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportokat, köztük a nyugdíjasokat.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.