Csak fegyverszünet a közszféra kompenzációja?

Péntek hajnalban egyezség született az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság és a kormány között a közszféra 13. havi illetményének kompenzálásáról, amelynek eredményeképpen a január 12-re meghirdetett sztrájkot a szakszervezetek nem tartják meg – jelentette be napirend előtt Simon Gábor, a kormányzati oldal szóvivője, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén. A közszférában dolgozók 70 százalékának a kieső 13. havi bér teljes kompenzálását jelenti a szakszervezetek és a kormány közötti megállapodás – mondta a PSZ elnöke.• Elmarad a közszféra januárra tervezett sztrájkja

MNO
2008. 12. 19. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárgyalások, amelyek megállapodással, illetve összefoglalóval zárultak, azt rögzítik, hogy a közszféra dolgozói a 13. havi illetmény 2009. évi felfüggesztése helyett havi bruttó 180 ezer forintos illetményig teljes mértékben kompenzációt kapnak havi 8,33 százalékos mértékben, afölött pedig havi bruttó 15 ezer forint összegben – ismertette a részleteket Herczog László, az SZMM szakállamtitkára.

„Amit aláírtunk, az nem megállapodás, de lehetőséget teremt a későbbi megállapodásra” – közölte Varga László. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke szerint a „most született egyezség egy olyan fegyverszünet, amely értékesebb lehet egy rossz békeszerződésnél”.

A pedagógusok hetven százaléka teljes kompenzációt kap

A közszférában dolgozók 70 százalékának a kieső 13. havi bér teljes kompenzálását jelenti a szakszervezetek és a kormány közötti megállapodás, s hozzávetőleg ugyanez az arány igaz a pedagógusokra – mondta Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke pénteken. Galló Istvánné kiemelte: az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság elfogadta a 13. havi illetmény kompenzálásának módját. Eszerint bruttó 180 ezer forint illetményig teljes mértékben kompenzálják a 13. havi bért, ahogy az idén, a kereset 8,33 százalékának megfelelő havi összegben, az e fölött keresők 15 ezer forintot kapnak havonta – mondta a szakszervezeti vezető.

Ez azt jelenti, hogy a közszférában dolgozók 70 százaléka kap teljes kompenzációt, tehát más címen ugyan, de túlnyomó többségük megkapja a 13. havi bért – tette hozzá. Galló Istvánné közölte: a szakszervezetek azért írták alá a megállapodást, mert a tárgyalásnak vannak más eredményei is. Egyebek mellett az, hogy a közalkalmazottak foglalkoztatási biztonságát erősítő intézkedésekre, jogszabály-módosításokra is kötelezettséget vállalt a kormány – szögezte le a PSZ elnöke. Kiemelte: januárban a kormány és a sztrájkbizottság tárgyalásokat kezd arról, hogy a jövőben ismét legyen a munkavállaló számára illetékmentes a munkaügyi per indítása, illetve a munkavállaló helyett a szakszervezeté legyen a perindítás joga. A kormány és a sztrájkbizottság péntek hajnalban írta alá a megállapodást, amelyhez két szakszervezet nem csatlakozott: a Munkástanácsok és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete.

A Munkástanácsok nem legitimálják a kialakult helyzetet

A Munkástanácsok azért nem írták alá a közalkalmazotti megállapodást a kormánnyal, mert nem kívánják legitimálni a mostani helyzetet – fogalmazott a szakszervezet elnöke pénteken az MTI-nek. Palkovics Imre elmondta: az egész konfliktus azért alakult ki, mert a kormány egyoldalúan felrúgta a szakszervezetekkel tavaly februárban kötött megállapodást, ráadásul úgy, hogy nem is egyeztetett az érintett érdekvédelmi csoportokkal. A Munkástanácsok elnöke megjegyezte: a szóban forgó megállapodás nem a végleges megegyezés, csupán „tűzszüneti megállapodás”.

Nem bíznak a kormányban

Mint mondta, nem bíznak a kormányban, mivel egyszer már megszegte a megkötött megállapodást. Varga László, a SZEF elnöke péntek reggel a köztelevízió Nap-kelte című műsorában elmondta, hogy nem tartanak általános sztrájkot január 12-én a közszférában dolgozók, mert a kormány megállapodott a szakszervezetekkel.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és Csizmár Gábor munkaügyi államtitkár péntek hajnali négykor állapodott meg a tizenharmadik havi fizetés megvonását kompenzáló kifizetésekről és néhány részletkérdésről. A megállapodást 20 szakszervezet írta alá, kettő, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Munkástanácsok nem.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.