Csalássorozat a ferencvárosi képviselőjelölésnél

A ferencvárosi választási bizottság elutasította Agárdi László, a MIÉP, Polgár Tamás, a Magyar Szociális Zöld Párt és Dézsi Mihály, az MDF jelöltjének nyilvántartásba vételét. Az Állami Nyomda szakértői szerint mindhárom jelöltnél hamis ajánlószelvények kerültek elő, ami miatt a választási bizottság feljelentést tett az illetékes rendőrkapitányságon. • Hamis ajánlásokat adott le az MDF ferencvárosi jelöltje? • Választási visszaélés? Az MDF feloszlatását kezdeményezhetik • Választási visszaélés? A nyomda vizsgálja az ajánlószelvényeket

MNO
2008. 12. 22. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Nyomda szakértői véleménye alapján a MIÉP 781 leadott cédulájából 366 készült az Állami Nyomdában, míg 415 nem. Polgár Tamás, a Magyar Szociális Zöld Párt jelöltje 1165 leadott ajánlószelvényéből 13 készült az Állami Nyomdában. Dézsi Mihály, az MDF jelöltje 1015 ajánlószelvényt adott le, ebből 346 készült az Állami Nyomdában.

A bizottság egyhangúlag elutasította mindhárom jelölt nyilvántartásba vételét, és a választási eljárásról szóló törvény megsértése miatt hivatalból feljelentést tett az illetékes rendőrkapitányságnál. Novák Előd annak a gyanújának adott hangot a MIÉP ajánlószelvényeinek esetében, hogy mivel adattartalmuk helyes volt, ezért elképzelhető, hogy azok más pártoktól kerültek hozzájuk.

Feljelentést tesz az MDF

Az MDF ismeretlen tettes ellen tesz feljelentést a választás rendjét sértő bűncselekmény elkövetése miatt – mondta hétfőn az MTI-nek Dézsi Mihály, akit a párt a IX. kerületi időközi választásokon akart képviselőjelöltként indítani. Három szervezet, köztük a Magyar Demokrata Fórum által leadottak között találtak nagy számban hamis ajánlószelvényeket. A volt rendőrségi szóvivő közölte, hogy miután más pártoknál is találtak hamis ajánlószelvényeket, méghozzá nagy számban, ez megerősíti azt a gyanújukat, hogy ismeretlen tettes visszaélt az adatbázisokkal és ezt kihasználva juttatta el a különböző szervezetekhez az ajánlószelvényeket, amivel bűncselekményt követett el.

Dézsi Mihály hozzátette, hogy az MDF aktivistái minimális számú ajánlószelvényt gyűjtöttek be személyesen, a többségüket „bedobták a IX. kerületi irodánkba"”. Hozzátette, hogy nem volt adatbázisuk, így ezek valódiságát nem tudták ellenőrizni. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy véleménye szerint akkor a többi párt rendelkezik-e adatbázissal, azt mondta, hogy ő csak a Magyar Demokrata Fórum nevében nyilatkozhat, és nekik nincs ilyen. Dézsi Mihály megjegyezte, hogy ő maga személyesen gyakorlatilag egyetlen cédulával sem találkozott. Elmondta, nem tartja indokoltnak, hogy az ajánlószelvények gyűjtéséért felelős stáb esetében vizsgálat induljon, mert az a személy, akit ezzel megbíztak, gyakorlatilag semmi mást nem csinált, csak megszámolta az irodába beérkező kopogtatócédulákat és nem volt olyan helyzetben, hogy ezek érvényességét vizsgálja.

Fénymásolóval is készülhettek a hamisítványok

Az Állami Nyomda több mint háromezer ajánlószelvényt vizsgált meg, miután a bizottság ezt kezdeményezte. A tagok ugyanis a szelvények megtekintése után nem tartották kizártnak a fénymásolást vagy a sokszorosítást. Az MTI által megkérdezett bizottsági tagok véleménye szerint fénymásolóval és nyomdai úton is készülhettek hamisítványok. Azokból a szelvényekből, amelyeket az MSZZP jelöltjére töltöttek ki, 1.152 volt hamis, és mindössze 13 igazi. Az MDF 1.015 szelvénye közül 669 volt hamis (nem a feladattal megbízott nyomdában készült), a MIÉP 781 cédulája közül pedig 415.

A helyi választási bizottság korábban hat jelöltet vett nyilvántartásba. Az időközi választáson így várhatóan (a bejelentkezés időrendi sorrendjében) a Humanista Párt (HP), az SZDSZ, az MSZP, a Jobbik, a Magyar Kommunista Munkáspárt (MKM) és a Fidesz-KDNP indulhat. A HP Várady Tibort, az SZDSZ John Emese fővárosi frakcióvezetőt, az MSZP Bánsághi Tamás ferencvárosi alpolgármestert, a Jobbik Szegedi Csanádot, az MKM Paulik Pétert Istvánt, míg a Fidesz-KDNP Bácskai János helyi választókerületi elnököt jelölte. Gegesy Ferenc, aki egyben a IX. kerület polgármestere, szeptember közepén mondott le egyéniben szerzett parlamenti mandátumáról a 12-es számú országgyűlési egyéni választókerületben és kilépett az SZDSZ-ből is.

Várady Tibor, a HP jelöltje a bizottsági ülés után az MTI-nek azt mondta: a hamisítási botrány súlyos visszásságokra mutat rá, amelyek a demokrácia alapjait veszélyeztetik. Az MDF érvénytelen ajánlószelvényei a politikai elit súlyos morális válságára utalnak, ezért elvárják a felelősség tisztázását. Közölte, kerekasztalt kezdeményeznek a „legálisan” jelöltet állítani tudó pártok, valamint a választási szakértők részvételével; ezen egyebek mellett áttekintenék az ajánlószelvény-gyűjtési rendszer más lehetséges változatait. A Jobbik delegáltja, a vizsgálatot kezdeményező Novák Előd az MTI-nek átadott közleményében azt írta: a „látszólagos ajánlók” tanúkénti meghallgatása tisztázhatná azt a pletykát, ami szerint „az MSZP adott a csurkistáknak cédulákat a sajátjukból, pontosabban – a lebukás kockázatának csökkentése érdekében – csak azok adattartalmát juttatta el (...) a MIÉP-nek”.

Az MTI-nek nyilatkozó választási szakértők szerint az elmúlt két évtized azt bizonyította, hogy az ajánlószelvény a lehető legalkalmasabb a visszaélésekre, ezért a rendszer újragondolásra érett. Utaltak arra, hogy más országokban kauciós rendszerrel (meghatározott pénzösszeg letétbe helyezésével) vagy elektronikus ajánlással oldják meg a jelöléseket.

(MNO/MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.